رمز عبور به ایمیل شما ارسال می شود

هفته سوم نوزادی

رشد نوزاد در هفته دوم

در هفته سوم نوزادی فرزند شما عاشق این است که او را بغل بگیرید. او حالا دیگر ‌می‌تواند صدای شما رو تشخیص دهد. در این هفته حساس شما باید یاد بگیرید که چطور نوزادی که بیش از حد هیجان زده شده را آرام کنید. اما یک سوال: حال خودتان چطور است؟ چون در حدود 80 درصد مادرانی که بچه اولشان را به دنیا می آورند، دچار یک ناراحتی پس از زایمان می‌شوند و تقریباً در 20 درصد موارد این ناراحتی به افسردگی پس از زایمان تبدیل می‌شود. اگذ یاد بگیرید که چطور یک محیط امن برای خواب نوزاد فراهم کنید، ‌می‌توانید اضطرابش را کاهش دهید.

در این مقاله بیشتر حرف‌های ما در گروه تربیتگرام درباره گریه کردن نوزاد و ناراحتی پس از زایمان شماست. بعد از خواندن این مقاله اطلاعات مفیدی درباره ناراحتی پس از زایمان، رشد نوزاد در هفته سوم و کاهش مرگ ناگهانی نوزاد به دست میارید. کافی است 10 دقیقه از وقت با ارزشتون رو به ما بدید.

گریه کردن، تنها راه ارتباطی نوزاد! در این شرایط چکار کنیم؟

در دوران بارداری، رحم شما برا نوزادتان گرم و نرم بوده؛ بنابراین زمان می‌برد تا خودش را با اشیا، صداها و احساساتی که در بیرون از بدن شما وجود دارد، وفق دهد. احتمالا در هفته سوم نوزادی هنوز برای شما سخت باشد که بدانید فرزندتان چه احساسی دارد. دلیلش آن است که نوزاد حالت‌های مختلف خواب و بیداری کامل را تجربه می‌کند.

تنها راهی که او ‌می‌تواند با شما ارتباط برقرار کند، از راه گریه کردن است. اما علاوه بر این، شما ‌می‌توانید از طریق صدا و یا لمس کردن با نوزادتان در هفته سوم تولد ارتباط برقرار کنید. خوشبختانه فرزند شما ‌می‌تواند صدای شما را تشخیص دهد و تفاوتش با دیگر صداها را متوجه می‌شود.

البته راه‌های دیگری نیز وجود دارند که نوزاد به کمک آن ‌می‌تواند با شما ارتباط برقرار کند. به احتمال زیاد فرزندتان عاشق این است که او را بغل بگیرید، نوازش کنید، ببوسید، ماساژ دهید و حملش کنید. او حتی ممکن است وقتی شما را میبیند و یا صدای شما را می‌شنود، از خودش صدایی درآورد.

محیطی آرام در خانه ایجاد کنید

شاید متوجه این موضوع شده باشید که نوزادتان در پایان روز بهانه گیری می‌کند. این کاملاً طبیعی است. یکی از دلایل احتمالی اش عدم تحمل صدا و اشیا توسط نوزاد است. حتی اگر خانه نسبتاً آرام باشد، ممکن است این اتفاق رخ دهد.

وقتی فرزندتان صداهای جدید را میشنود، میزان تپش قلب نوزاد و الگوی مکیدنی که دارد، تغییر می‌کند. در هفته سوم نوزادی هر وقت احساس کردید که فرزندتان مضطرب است، با ماساژ دادن، تکان دادن و همچنین خواباندن در تخت او را آرام کنید.

ناراحتی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان در هفته دوم نوزادی

وقتی آدم‌ها برای اولین بار بچه دار می‌شوند، به طور طبیعی احساسات شکننده ای را تجربه می‌کنند. حداقل 60 و حداکثر 80 درصد از مامان اولی‌ها ناراحتی پس از زایمان را تجربه می‌کنند. ناراحتی پس از زایمان شکلی ضعیف‌تر از افسردگی پس از زایمان بوده که مواردی مثل نگرانی، اختلال خواب، عدم تعادل احساسی را به همراه دارد.

اگر ناراحتی شما بیش از دو یا سه هفته طول بکشد، ممکن است افسردگی پس از زایمان داشته باشید. موضوعی بسیار جدی که در 20 درصد مامان اولی‌ها رخ می‌دهد. اگر هر گونه علائمی از جمله بیهوشی، عدم تحرک، کاهش اشتها، نگرانی، احساس گناه، حملات ناگهانی مثل تند شدن ضربان قلب، سرگیجه و نگرانی بیش از حد و فکر کردن درباره خودکشی دارید، فورا به یک متخصص روانشناس مراجعه کنید.

کاهش خطر مرگ ناگهانی نوزاد

رشد نوزاد در هفته دوم

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد وقتی رخ میدهد که نوزادان زیر یک سال بدون هیچ خبر قبلی و هشداری در خواب می‌میرند. با وجود اینکه علت اصلی مرگ در نوزادان بین یک ماهه تا یک ساله همین سندرم است، همچنان احتمال وقوع آن بسیار نادر است. آماری در کشور آمریکا وجود دارد که می‌گوید سالانه این سندروم حدود 1500 قربانی میگیرد. این سندرم بیشتر بر روی نوزادان بین یک تا چهار ماه تاثیر می‌گذارد. 90 درصدر آن نیز برای نوزادان کمتر از شش ماه رخ میدهد.

کاهش ریسک مرگ ناگهانی نوزاد

برای اینکه ریسک مرگ ناگهانی نوزادتان را کم کنید، سعی کنید همیشه به پشت(نه شکم یا پهلو) بخوابد. از سال 1994 که محققان و پزشکان این توصیه(به پشت خوابیدن) را کرده اند، میزان مرگ ناگرانی نوزاد 50 درصد کم شد.

  • در همان اتاقی که فرزندتون می‌خوابد، بخوابید و مراقب باشید که در یک تخت با فرزندتان نخوابید. به جای آن گهواره یا محیط بازی نوزاد را در کنار تختتان قرار دهید.
  • اجازه ندهید فرزندتان بر روی تخت، بالش و یا اسباب بازی نرم که ممکن است در دهانش برود و باعث خفگی‌اش شود، بخوابد.
  • نوزاد را بر روی یک تُشک سفت بخوابانید و سرش هم نباید روی بالشت باشد. اگر هم نگران خیس شدن تشک هستید، می‌توانید از یک پد زیر تُشک استفاده کنید.
  • یادتان باشد که نوزاد در تخت نباید زیاد از حد لباس بپوشد. لباس یک لایه نیز کافی است. اگر احساس می‌کنید که نوزاد سرما می‌خورد، به شما پیشنهاد می‌کنیم که لباسی ضخیم تنش کنید.
  • به هیچ عنوان در اطراف فرزندتان سیگار نکشید و او را از کسانی که این کار را میکنند، دور نگه دارید. شیر دادن به نوزاد از راه سینه ممکن است تا حد زیادی از ریسک مرگ ناگهانی کم کند. استفاده از پستانک نیز چنین تاثیری در هنگام خواب دارد.

همه بچه‌ها منحصر به فرد هستند و در مدت زمان مشخصی به نقاط عطف رشد خود می‌رسند. این مقالاتی که ما درباره رشد هفته به هفته نوزاد می‌نویسیم، جزئیاتی درباره این مراحل به شما می‌گوید و اینکه ممکن است چه اتفاقی رخ دهد. اگر الان رخ نداده باشد، در آینده این اتفاق می‌افتد. اگر نوزاد شما نارس بوده، توجه داشته باشید که نوزادان نارس برای رسیدن به مراحل خاصی از رشد به زمان بیشتری نیاز دارند. به شما توصیه می‌کنیم که هر گونه نگرانی و سوال خود را با پزشکان اطفال در میان بگذارید.

هفته چهارم از رشد نوزاد

احمدرضا کرمی

احمدرضا کرمی

مهندس الکترونیکی هستم که بعد از فارغ التحصیلی و به صورت کاملا اتفاقی وارد حوزه محتوا شدم. از قدیم عاشق ادبیات و زبان فارسی و دلباخته زبان انگلیسی بودم اما به دلیل برخی مسائل نتوانستم طعم شیرین وصال را بچشم. از همان ابتدا نوشته‌های من به صورت تحلیلی و کاربر محور بوده که ناشی از مدل ذهنی ارزش آفرینم و همچنین تحصیل در رشته مهندسی الکترونیک است. پس از آشنایی با بازاریابی محتوایی و علم مارکتینک، تکنیک‌های نویسندگی اثربخش را چاشنی کارم کردم. دیگران مرا کارشناس بازاریابی محتوایی می‌خوانند. خودم اما فکر میکنم نویسنده‌ای هستم که دغدغه ارزش آفرینی دارد و استفاده از علم بازاریابی در این راه به من کمک می‌کند. هدف غایی من این است که همچنان که خودم از نوشته‌هایم لذت می‌برم، باری هر چند کوچک از دوش خوانندگان مطالبم بردارم.

پرسشی دارید؟ پاسختان را خواهیم داد ...

دیدگاهتان را بنویسید