رمز عبور به ایمیل شما ارسال می شود

هفته اول بیست و چهار ماهگی

هفته اول 24 ماهگی

هفته اول 24 ماهگی از راه رسید و کودک شما بازیگوش تر از همیشه است. موتورهای حرکتی او به مرحله‌ای از رشد رسیده‌اند که به او در انجام کارهایی مثل دویدن، پریدن و غلط خوردن کمک می‌کند. دامنه کلماتش گسترش یافته و وقت آن است که کتاب‌های جدیدی برایش بخرید. در پایان نیز نکاتی درباره تولدش می‌گوییم تا فرزندتان در روز تولدش دچار بدخلقی نشود.

بازیگوش مثلِ یک کودک نوپا

در هفته اول 24 ماهگی ماهگی کودک شما تمام حرکت‌ها را تست می‌کند تا ببیند چه اتفاقی می‌افتد. او می‌دود، می‌پرد و می‌چرخد. هر دو موتور حرکتی ریز و درشت کودک که برای دستِ کم دو سال پیش رشد کرده‌اند، باهم بسیج می‌شوند تا کودک بتواند نمایش خود را اجرا کند.

در این هفته نباید انتظار داشته باشید که کودک برای چند دقیقه بتواند یکجا بنشیند. به همین دلیل خرید کردن، رستوران رفتن و رفتن به پاساژ خیلی سخت می‌شود. همه اینها را کنار هم بگذارید و کمی واقع بین که باشید میبینید اتفاقا کودک باید ورجه وورجه کند. این سلامت روان کودک شما را نشان می‌دهد.

وقتی میبیند کودک بالا پایین می‌پرد، به دور خودش میچرخد و به این ور و آن ور می‌رود، معنی کلمه شادی را با چشم خود میبینید. چیزی که ما آدم بزرگ‌ها حاضریم به خاطر آن هزینه زیادی بپردازیم.

چه کار کنیم؟

به کودک 24 ماهه خود شانس دویدن دهید. پارک‌ها، موزه‌ها و زمین‌های بازی برای این کار انتخابی عالی هستند. اما انصافا از جذابیت ترامبولین نیز نمیتوان گذشت و اگر یک روز تمام هم به بچه‌ها اجازه دهید، از آن خسته نمی‌شوند.

کلاس ژیمناستیک به کودک نوپا فرصت می‌دهد که مثل یک کودک نوپا باشد. وقتی کل روز را ورجه وورجه کرد، دوید و بالا پایین پرید، دیگر برای خوابیدن مقاومت نمی‌کند و به صورت روتین می‌خوابد.

اگر یادتان باشد در هفته‌های قبل گفتیم کودک به این دلیل نمی‌خوابد چون فکر می‌کند با خوابیدن چیزی را از دست می‌دهد. ولی وقتی کل روز را بازی کند، دیگر چنین احساسی نخواهد داشت.

اگر موقع غذا خوردن شلوغ بازی در می‌آورد و نمی‌گذارد شما غذایتان را بخورید، قبل از خودتان به او غذا دهید. بدین صورت که فرزند 24 ماهه تان را بر روی میز مخصوص و کوچکش قرار دهید، غذاهای انگشتی متنوعی پیش رویش گذاشته و اجازه دهید غذایش را بخورد. وقتی غذایش را خورد، اجازه دهید بازی کند و شما غذایتان را با آرامش همراه دیگر اعضای خانواده بخورید.

گسترش دامنه لغات

کودک 24 ماهه شما به احتمال زیاد می‌تواند دستورات ساده دو مرحله ای را به خاطر بسپارد. مثلا میتوانید به او بگویید: بیا اینجا و بشین تا من بتونم بند کفشت رو ببندم. او به احتمال حداقل 20 کلمه را به صورت واضح می‌گوید و کلمات بسیار دیگری را به صورت نامفهوم به زبان می‌آورد. نگران نباشید به زودی آنقدر کلمه می‌گوید که حسابش از دستتان در می‌رود.

اما الان بیشتر کلماتی که می‌گوید شامل موارد زیر می‌شود:

  • جملات دو تا چهار کلمه ای مثل : بابا رفت
  • دستورالعمل های ساده
  • آهنگ ها و کلماتی که در مکالمات می‌شنود را تکرار می‌کند.
  • اسم افراد و اعضای بدن را تشخیص می‌دهد
  • مترادف و متضاد را متوجه می‌شود. مثلا بزرگ و کوچک
  • اسم خودش را برای انجام کارها می‌گوید.

چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

بعد از این همه تاکیدی که در هفته‌های قبل داشتیم احتمالا دیگر ملکه ذهنتان شده که بهترین راه برای رشد مهارت زبانی خواندن است. احتمالا هر روز داستان‌های آشنایی برای کودک می‌گفته‌اید. اما حالا وقتش رسیده به دنبال کتاب‌هایی باشید که حاوی کلمات جدیدی باشد.

کتابهایی که به صورت آهنگین نوشته می‌شوند به کودک کمک می‌کند که بین کلمات ارتباط برقرار کند. وقتی برایش کتاب می‌خوانید، چند لحظه مکث کنید و از کودک درباره کتاب سوال بپرسید. مثلا: پسر بچه کجاست؟ گربه چیکار می‌کنه؟ به تصاویر کتاب اشاره کنید و به او فرصت دهید که اسم آن‌هایی که می‌داند را بگوید.

برنامه ریزی برای تولد

با نزدیک شدن تولد کودک، احتمالا بزرگترین دغدغه شما این است که چه نوع جشن تولدی داشته باشد. بیشتر کودکان دو ساله دوست دارند در جشن تولدشان کیک، شمع، بادکنک و هدیه وجود داشته باشد. از سوی دیگر هر چیزی از حد خود بگذرد، کودک را از نظر احساسی به هم می‌ریزد. این شامل تعداد مهمان‌ها و صدای زیاد نیز می‌شود.

بهترین نوع تولد برای کودک 2 ساله شما مهمانی است که ساده، متخصر و کوچک باشد. قاعده ای سرانگشتی وجود دارد که به ازای سن کودک، بچه هم سن و سالش وجود داشته باشد. بنابراین برای کودک دوساله شما دو بچه کافی است.

سعی کنید زمان مهمانی را نیز کم در نظر بگیرید. چند ساعت برای کودک خیلی زیاد است. همچنین پیشنهاد می‌کنیم آن را زمانی برگزار کنید که کودک خواب بعدازظهرش را رفته باشد و تا قبل از خواب شبش نیز به پایان برسد. این کارها از بدخلقی کودک جلوگیری می‌کند.

اگر به فکر راه اندختن جشنی بزرگ برای فرزندتان هستید، همین الان دست نگه دارید و خوب به حرفهایمان گوش کنید. اول از همه انتظارات خود را از تولد پسر و دختربچه‌ها در این سن پایین بیاورید. انتظار نداشته باشید کودک مثل بزرگسالان دلش بخواهد در مرکز توجه باشد.

تدارکات خاص مثل دلقک و شعبده بازان بیشتر از اینکه هیجان زده اش کند، او را می‌ترساند و باعث می‌شود در بازی‌ها شرکت نکند. نگران نباشید بعدها وقتی کودک بزرگتر شد، آنقدر برای این کارها وقت دارید که نگو و نپرس. اما فعلا برای دوسالگی اش دست نگه دارید.

احمدرضا کرمی

احمدرضا کرمی

مهندس الکترونیکی هستم که بعد از فارغ التحصیلی و به صورت کاملا اتفاقی وارد حوزه محتوا شدم. از قدیم عاشق ادبیات و زبان فارسی و دلباخته زبان انگلیسی بودم اما به دلیل برخی مسائل نتوانستم طعم شیرین وصال را بچشم. از همان ابتدا نوشته‌های من به صورت تحلیلی و کاربر محور بوده که ناشی از مدل ذهنی ارزش آفرینم و همچنین تحصیل در رشته مهندسی الکترونیک است. پس از آشنایی با بازاریابی محتوایی و علم مارکتینک، تکنیک‌های نویسندگی اثربخش را چاشنی کارم کردم. دیگران مرا کارشناس بازاریابی محتوایی می‌خوانند. خودم اما فکر میکنم نویسنده‌ای هستم که دغدغه ارزش آفرینی دارد و استفاده از علم بازاریابی در این راه به من کمک می‌کند. هدف غایی من این است که همچنان که خودم از نوشته‌هایم لذت می‌برم، باری هر چند کوچک از دوش خوانندگان مطالبم بردارم.

پرسشی دارید؟ پاسختان را خواهیم داد ...

دیدگاهتان را بنویسید