رمز عبور به ایمیل شما ارسال می شود

چگونه نوزاد را به قان و قون کردن تشویق کنیم؟

قان و قون کردن نوزاد

دقت کنید ببینید نوزاد برای اولین بار چه زمانی قان و قون می‌کند و چگونه می‌توانید این صداهای شیرین و دوست داشتنی را تقویت کنید.به غیر از اولین صدای گریه نوزاد، صدای اولین قان و قون به عنوان یکی از نقاط عطف رشد نوزاد بسیار لذت بخش است. اما چه زمان نوزاد برای اولین بار قان و قون می‌کند؟

شروع قان و قون نوزاد چه زمانی است؟

دقت کنید ببینید نوزاد برای اولین بار چه زمانی قان و قون می‌کند و چگونه می‌توانید این صداهای شیرین و دوست داشتنی را تقویت کنید.به غیر از اولین صدای گریه نوزاد، صدای اولین قان و قون به عنوان یکی از نقاط عطف رشد نوزاد بسیار لذت بخش است. اما چه زمان نوزاد برای اولین بار قان و قون می‌کند؟

قان و قون کردن چیست؟

غیر از گریه‌ کردن، صدای قان و قون نوزاد اولین نقطه عطف رشد کلامی نوزاد است. معمولا قان و قون کردن به صدایی مانند «اه» نوزاد گفته می‌شود اما گاهی مانند صدای قل قل کردن است. این اتفاق بسیار مهمی است زیرا نشان می‌دهد نوزاد در حال رشد کلامی است.

سن قان و قون نوزاد چند ماهگی است؟ چه زمانی نوزاد شروع به قان و قون کردن می‌کند؟

معمولا نوزادان در حدود ۶ تا ۸ هفتگی شروع به قان و قون می‌کنند. اما قان و قون کردن نیز مانند بسیاری از شاخصه‌های رشد از نوزادی به نوزاد دیگر متفاوت است. اگر نوزاد در سن ۶ هفتگی قان و قون نکرد نباید نگران شوید. هر نوزادی طبق برنامه خود رشد می‌کند.

آیا قان و قون نکردن نوزاد خطرناک است؟

به خاطر داشته باشید همه نوزادان صدای «اه» تولید نمی‌کنند و قان و قون آنها بیشتر شبیه قل قل کردن است. بنابراین اگر نوزاد سه‌ماهه است و قان و قون نمی‌کند می‌توانید نگرانی خود را با مراجعه به پزشک متخصص اطفال از بین ببرید.

اگر نوزاد اصلا قان و قون نمی‌کند ممکن است مشکل شنوایی داشته باشد. اما این اتفاق نادر است. اگر نگران این مسئله هستید می‌توانید از متخصص وقت مشاوره بگیرید و در جهت رفع مشکل اقدام کنید. درضمن می‌توانید برای اطمینان خاطر شنوایی نوزاد را در منزل چک کنید. هنگامی‌که نوزاد بیدار و هوشیار است، با صدای بلند دست بزنید. آیا نوزاد به سمت صدا برمی‌گردد؟ اگر این‌چنین است نوزاد مشکل شنوایی ندارد. بار دیگر با متخصص همه چیز را کنترل کنید.

چگونه نوزادان را به قان و قون کردن تشویق کنیم؟

هنگامی‌که صداهای شیرین قان و قون کردن نوزاد را می‌شنوید به وجد می‌آیید و دوست دارید دوباره و دوباره آنها را از دهان نوزاد بشنوید. خبر خوش اینکه راه‌های بسیاری وجود دارد که می‌توانید نوزاد را به قان و قون کردن تشویق کنید و مهارت‌های کلامی نوزاد را پرورش دهید.

با نوزاد صحبت کنید

حرف زدن با نوزاد حتی با «زبان نوزادانه» برای رشد مهارت کلامی نوزاد ضروری است. در حقیقت حرف زدن با آواهای زیر (کلام مادرانه) به نوزاد در قان و قون کردن کمک می‌کند. زیرا آن آواهای زیر و صداهای ریتم‌دار و نوزادانه دارای حروف صدادار «اه» و «اوه» است.

مایکل اچ گلدشتاین، استادیار روانشناسی در کورنل می‌گوید: « گرچه ممکن است این صداها معنای خاصی برای شما نداشته باشد. اما پاسخ دادن به صداهای نوزاد باعث دلگرمی او می‌شود و او را تشویق می‌کند تا صداها و الگوهای صوتی جدیدی بیاموزد».

حرف زدن با نوزاد بهترین فرصت برای او است تا صدای شما را تقلید کند. مقاله‌ای در مجله PLOS ONE منتشر شده که ادعا می‌کند، نوزادان و نوزادان نوپا مهارت‌های جدید را تنها با تقلید از بزرگسالان فرا می‌گیرند.

به وضوح و مرتب با آنها حرف بزنید

واضح و دقیق صحبت کردن و توضیح دادن چیزی که می‌بینید و انجام می‌دهید بسیار مهم است. به خاطر داشته باشید نوزادان مدت‌ها قبل از اینکه بتوانند کلمه‌ای ادا کنند،‌ معنی لغات را می‌دانند. به صراحت صحبت کردن نه تنها باعث یادگیری لغات نوزاد می‌شود بلکه نوزاد ترکیب صداهای اصلی را فرا می‌گیرد. کاری را که انجام می‌دهید روایت کنید: «مامان داره شیر رو تو سبد خرید می‌ذاره»، « مامان داره لباس‌هات رو می‌پوشونه تا بریم قدم بزنیم» یا «بیا برای برادر بزرگت اسنک درست کنیم. مامان میره هویج خرد کنه».

• از اینکه کلمات «واقعی» به کار ببرید نهراسید: به جای گفتن «لا لا کن» بگویید: «شب بخیر!»

با نوزاد ارتباط چشمی برقرار کنید و صداها را تکرار کنید

چه نوزاد از صدای «آه» استفاده می‌کند چه از صدای «اوه»، صداها را با نوزاد تکرار کنید. با نوزاد ارتباط چشمی برقرار کنید تا نوزاد به آواهای شما دقت کند. با تکرار این صداها نوزاد یاد می‌گیرد آنها را درست ادا کند. برای همین است که شیرخواران و نوپایان کلمات تکرار شونده مانند لالا یا کوکو را راحت‌تر به خاطر می‌سپارند.

آواز بخوانید

مادران می‌دانند لالایی خواندن در خواباندن نوزاد یا نوزاد نوپا نقش مهمی دارد، اما موسیقی به حرف زدن، یا به عبارتی، قان و قون کردن او نیز کمک می‌کند. به گفته محققان دانشکده علوم ذهن و یادگیری واشنگتن، موسیقی کمک می‌کند نوزادان بتوانند صداهایی را که می‌شنوند ادا کنند.

بهترین قسمت اینجاست که لازم نیست لالایی مخصوصی بخوانید، بلکه هر آوازی را که به آن علاقه دارید می‌توانید برای نوزاد بخوانید. می‌توانید ترانه‌ها و لالایی‌های محبوب را امتحان کنید.

برای نوزاد کتاب بخوانید

کتاب خواندن باعث ایجاد ارتباط عاطفی با نوزاد می‌شود و تجربه‌ای گرم و دوستانه است. همچنین به نوزاد این امکان را می‌دهد تا صداهای جدید را بشنود. برای شروع هرگز زود نیست (حتی اگر به نظر می‌رسد نوزاد توجهی به خواندن شما ندارد). طبق نظر آکادمی اطفال آمریکا، خواندن کتاب برای نوزاد شش ماهه باعث بهبود رشد زبان و افزایش واژگان نوزاد حتی در ۴ سال بعد دارد.

در حقیقت آکادمی اطفال آمریکا توصیه می‌کند والدین از بدو تولد برای نوزاد کتاب بخوانند!

ازخانه بیرون بروید و دنیای اطراف خود را کشف کنید

بیرون رفتن از خانه تنها برای سرگرمی نیست، بلکه به نوزاد کمک می‌کند تا مهارت‌های زبانی خود را ارتقا دهد. این داستان را تصور کنید..نوزاد را حاضر کرده‌اید و با کالسکه‌اش به باغ وحش می‌ر‌وید. وقتی به محل نگهداری شیرها می‌رسید می‌گویید: «اینجا یک شیر هست». یا «به آن طوطی نگاه کن». این کار باعث می‌شود نوزاد فرصتی داشته باشد تا زبان مادری خود را بیشتر و بیشتر بشناسد. به خاطر داشته باشید تکرار رمز موفقیت است!مهم نیست به کتابخانه، مغازه یا اداره پست بروید. همین که با نوزاد خود صحبت کنید و اتفاقات را برای او روایت کنید مفید است. نوزاد هرچه بیشتر بشنود، بیشتر یاد می‌گیرد.

چه اتفاقی در راه است؟
ممکن است به نظر برسد تمرین‌های زبانی بالا برای نوزادی که بیشتر اوقات روز را در خواب است کار بی‌فایده‌ای است. اما اگر بدانید همان موجود کوچک چقدر توانایی یادگیری دارد، تعجب خواهید کرد. در واقع در حال پی‌ریزی شروع قان و قون کردن در ۴ تا ۶ ماهگی هستید.

منبع: نی نی پلاس

احمدرضا کرمی

احمدرضا کرمی

مهندس الکترونیکی هستم که بعد از فارغ التحصیلی و به صورت کاملا اتفاقی وارد حوزه محتوا شدم. از قدیم عاشق ادبیات و زبان فارسی و دلباخته زبان انگلیسی بودم اما به دلیل برخی مسائل نتوانستم طعم شیرین وصال را بچشم. از همان ابتدا نوشته‌های من به صورت تحلیلی و کاربر محور بوده که ناشی از مدل ذهنی ارزش آفرینم و همچنین تحصیل در رشته مهندسی الکترونیک است. پس از آشنایی با بازاریابی محتوایی و علم مارکتینک، تکنیک‌های نویسندگی اثربخش را چاشنی کارم کردم. دیگران مرا کارشناس بازاریابی محتوایی می‌خوانند. خودم اما فکر میکنم نویسنده‌ای هستم که دغدغه ارزش آفرینی دارد و استفاده از علم بازاریابی در این راه به من کمک می‌کند. هدف غایی من این است که همچنان که خودم از نوشته‌هایم لذت می‌برم، باری هر چند کوچک از دوش خوانندگان مطالبم بردارم.

پرسشی دارید؟ پاسختان را خواهیم داد ...

دیدگاهتان را بنویسید