رمز عبور به ایمیل شما ارسال می شود

هفته ششم نوزادی؛ چکاب بعد از زایمان

هفته ششم نوزادی اولین خنده نوزاد

هفته ششم نوزادی با اولین خنده نوزاد شما همزمان است. چه لحظه شگفت انگیزی است وقتی نوزاد برای بار اول می‌خندد. خبر خوب اینکه در هفته ششم بالاخره می‌توانید کمی بیشتر بخوابید. نوزادان در این هفته شب‌ها بیشتر می‌خوابند. دو اتفاق مهم دیگر هم در هفته شم نوزادی یا هفته دوم ماهگی رخ می‌دهد. یکی از آن‌ها به چکاب نوزاد مربوط است و دیگری هم چکاب خودتان است. احتمالا پزشک از شما درباره حال روحی و جسمی‌تان می‌پرسد. در ادامه کلیه آزمایش‌هایی که احتمالا در این هفته باید انجام دهید را توضیح می‌دهیم.

حسِ خوبِ اولین خنده واقعی نوزاد

وقتی نوزاد پنج هفته ای برای اولین بار میخنده

خنده تنها چیزی است که در همه فرهنگ‌ها و کشورها زمانش مشترک است. خودتان را برای خنده فرزند دوست داشتنی‌تان آماده کنید. او در جواب تمام عشقی که به او داشتید، فقط و فقط به شما می‌خندد. این حس اینقدر قشنگ و شگفت انگیز است که حتی بعد از یک روز سخت و طاقت فرسا تمام خستگی را از تن شما و همسرتان بیرون می‌آورد. بعضی از پدر و مادران بعد از اولین خنده اینقدر احساساتی می‌شوند که در چشمانشان اشک جمع می‌شود. این را پدری می‌گفت که خنده فرزند پنج هفته ای خود را دیده بود.

او می‌گفت: روز کاریِ خیلی سختی داشتم. ترافیک هم که مثل همیشه آدم را دیوانه می‌کرد. وقتی رسیدم، همسرم بچه را در آغوشم گذاشت. وقتی دیدم به من می‌خندد، تمام مشکلات دنیا برایم بی معنی بود.

سرتو بگیر بالا و به مامانی نگاه کن

نگاه کردن نوزاد به پدر و مادر

در هفته‌های قبل به شما گفتیم که نوزاد را به شکم قرار بدید تا عضلات گردنش قوی شود. اگر این کار را کرده باشید، به شما تبریک می‌گوییم چون الان یعنی در هفته ششم نوزادی عضلاتش قوی تر شده‌اند. همین باعث می‌شود که نوزاد شما بتواند سرش را برای مدت کوتاهی بالا بیاورد. تازه ممکن است بتواند به طرفین غلط بخورد. اگر خوش شانس باشید، ممکن است کار دیگری را هم بتواند انجام بدهد. مثلا وقتی در صندلی مخصوص کودک یا کالسکه نشسته، سرش را به سمت بالا بگیرد(این دو مورد آخر احتمال دارند و قطعی نیستند).

نوزاد پنج هفته ای شما بیشتر می‌خوابد

در هفته دوم دو ماهگی اتفاق جالبی رخ می‌دهد. فرزند شما در طول شب بیشتر می‌خوابد. چیزی در حدود 4 تا 6 ساعت که معادل هفته ششم تا شش ماهگی‌اش می‌شود. البته این بازه زمانی اینقدر گسترده است که در همه نوزادان یکی نیست و به رشد و رفتار فرزند شما بستگی دارد.

نکته

پزشکان متخصص اطفال توصیه می‌کنند که قبل از خواب(یعنی وقتی هنوز بیدار است ولی خوابش می‌آید) فرزند را در گهواره بگذارید. این کار چه فایده‌ای دارد؟ فایده‌اش این است که به نوزاد کمک می‌کند خودش بتواند بخوابد. بخصوص وقتی نصف شب برای شیر خوردن یا مسائل دیگر بیدار می‌شود. همچنین ایجاد یک روتین خواب مشخص از اول نوزادی به فرزندتان کمک می‌کند که زودتر از موعد به نقاط عطف رشدش برسد. پزشکان متخصص اطفال توصیه می‌کنند که قبل از خواب(یعنی وقتی هنوز بیدار است ولی خوابش می‌آید) فرزند را در گهواره بگذارید. این کار چه فایده‌ای دارد؟ فایده‌اش این است که به نوزاد کمک می‌کند خودش بتواند بخوابد. بخصوص وقتی نصف شب برای شیر خوردن یا مسائل دیگر بیدار می‌شود. همچنین ایجاد یک روتین خواب مشخص از اول نوزادی به فرزندتان کمک می‌کند که زودتر از موعد به نقاط عطف رشدش برسد.

چکاب هفته ششم پس از زایمان

الان حدود شش هفته از زایمان شما می‌گذرد و وقتش رسیده که برای آخرین بار پیش پزشکتان بروید. پزشکتان می‌خواهد خیالش از نظر سلامت روحی و جسمی شما راحت شود. به هر حال ممکن است به خاطر دوارن بارداری و موقع تولد استرس گرفته باشید.

1- معاینه لگنی و آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر

در طول معاینه لگنی، پزشکتان میخواهد ببیند که آیا هر گونه پارگی، زخم، کبودی در واژن یا دهانه رحم ترمیم شده یا نه؟

بعد از اینکه مطمئن شد دهانه رحم شما ترمیم شده، آزمایشی دیگر به نام پاپ اسمیر انجام می‌دهد. آزمایش پاپ اسمیر برای تشخیص سرطان دهانه رحم استفاده می‌شود. اگر بریدگی در دهانه رحم داشته باشید، دکتر پرینیوم شما را بررسی می‌کند. اون همچنین شکم شما را نگاه می‌کند تا مطمئن شود که التهابی ندارد. اگر هم عمل سزارین انجام داده باشید، زخم‌های روی شکمتان را نگاه می‌کند تا مطمئن شود که ترمیم شده‌اند.

2- معاینه سینه

یکی دیگر از مواردی که چک می‌شود، سینه‌های شما هستند. اگر به فرزندتان از سینه شیر می‌دهید، پزشکتان سینه‌های شما را چک می‌کند تا ببیند که نوکش مسدود شده یا نه. چون اگر مسدود باشد باعث عفونت ماستیت سینه میشود. اما اگر فرزندتان از سینه شما شیر نخورد، این بار پزشکتان میخواد ببیند سینه های شما خشک شدن یا نه. به طور کلی پزشک شما می‌خواهد درباره عدم عفونت در نوک و مجاری سینه مطمئن شود.

3- شروع رابطه جنسی!

به احتمال زیاد دکتر به شما می‌گوید که از این هفته می‌توانید با همسرتان رابطه جنسی داشته باشید (اگر چه بیشتر خانمها چند هفته یا حتی ماه ها پس از زایمان شور و شوقی برای داشتن رابطه جنسی ندارند). جدا از اینکه چقدر به رابطه جنسی تمایل دارید، بهتر است درباره پیشگیری از بارداری با پزشکتان صحبت کنید. چون تا قبل از اینکه دوباره پریود شوید، احتمال باردار شدنتان وجود دارد(حتی اگر از سینه به فرزندتان شیر می‌دهید).

4- اسکن سلامت روانی

بعد از اینکه موارد بالا اسکن شد و سلامت جسمی شما تایید شد، پزشکتان حالا وضعیت روحی شما را چک می‌کند. آمار می‌گوید که از بین هر 5 مادر اولی، چهارتا دچار ناراحتی پس از زایمان می‌شوند. با این حال، اگر این ناراحتی به مدت بیش از دو هفته ادامه پیدا کرد، ممکن است به افسردگی پس از زایمان دچار شده باشید.

خب اتفاقات هفته ششم از تولد نوزاد را با هم مرور کردیم. یادتان باشد که حتما از خودتان مراقبت کنید و معاینه‌های پس از زایمان را جدی بگیرید. فرزندتان به مادری سالم و شاد نیاز دارد.

اتفاقات هفته هفتم نوزادی

احمدرضا کرمی

احمدرضا کرمی

مهندس الکترونیکی هستم که بعد از فارغ التحصیلی و به صورت کاملا اتفاقی وارد حوزه محتوا شدم. از قدیم عاشق ادبیات و زبان فارسی و دلباخته زبان انگلیسی بودم اما به دلیل برخی مسائل نتوانستم طعم شیرین وصال را بچشم. از همان ابتدا نوشته‌های من به صورت تحلیلی و کاربر محور بوده که ناشی از مدل ذهنی ارزش آفرینم و همچنین تحصیل در رشته مهندسی الکترونیک است. پس از آشنایی با بازاریابی محتوایی و علم مارکتینک، تکنیک‌های نویسندگی اثربخش را چاشنی کارم کردم. دیگران مرا کارشناس بازاریابی محتوایی می‌خوانند. خودم اما فکر میکنم نویسنده‌ای هستم که دغدغه ارزش آفرینی دارد و استفاده از علم بازاریابی در این راه به من کمک می‌کند. هدف غایی من این است که همچنان که خودم از نوشته‌هایم لذت می‌برم، باری هر چند کوچک از دوش خوانندگان مطالبم بردارم.

پرسشی دارید؟ پاسختان را خواهیم داد ...

دیدگاهتان را بنویسید