رمز عبور به ایمیل شما ارسال می شود

هفته سوم بیست و دو ماهگی کودک

هفته سوم بیست و دو ماهگی

در هفته سوم 22 ماهگی پس از آنکه مهارت‌های حرکتی ریز و درشت کودک رشد کرد، علاقه او نسبت به جزئیات نمایان می‌شود. او تا حدی پیش می‌رود که حتی ممکن است یک حشره را نیز در دهانش بگذارد. در این باره زیاد خواهیم گفت و یک کتاب بسیار عالی را نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم. همچنین به شما میگوییم قدم بعدی برای رشد زبانی کودک چیست. یک سورپرایز کوچک نیز برایتان داریم. در پایان نیز به مهارت مهم غذا خوردن به تنهایی اشاره می‌کنیم و خبر خوبی برایتان داریم. با ما همراه باشید.

توجه به جزئیات

در هفته سوم 22 ماهگی کودک نوپای علاوه بر شناختن بیشتر قسمت بدنش، می‌تواند بیشتر آن‌ها را در عروسکش نیز اشاره کند. وقتی بر روی کاغذی دایره میکشید سعی می‌کند از شما تقلید کند؛ اگر چه هنوز مهارت بیشتری در کشیدن خط‌های عمودی دارد.

فرزند 22 ماهه شما علاقه بسیار زیادی به چیزهای کوچک بخصوص حشرات دارد و حتی اگر دیدید خواست آن‌ها را بخورد، تعجب نکنید. بخشی از دلیل این کار (علاقه به حشرات و خوردن آن‌ها)، رشد مهارت‌های حرکتی ظریف اوست.

 او حالا می‌تواند خم شود و چیزهای کوچک را با دستش بردارد. همچنین از حس‌های پنجگانه که ما از آن برخورداریم، روز به روز آگاهی اش بیشتر می‌شود. در نتیجه این آگاهی درباره شکل، بو، رنگ و صدای اشیا مختلف بسیار کنجکاو است.

یک تغییر دیگر، افزایش صبر کودک در توجه به کتاب است و اگر به او به یک پازل ساده دو یا سه تکه ای بدهید، به احتمال زیاد می‌تواند آن را حل کند.

چه کاری باید انجام دهید؟

 دو کتاب شب بخیر بچه گوریل از پگی راتمن و شب بخیر ماه نوشته مارگارت وایز پر از جزئیات ریزی هستند که کودک عاشق دنبال کردن آن‌هاست. وقتی داستان‌ها را می‌خوانید از کودک بخواهید اشیا کوچک در تصویر از جمله موش کوچک و بالن قرمز را پیدا کند. کتاب‌هایی که شامل وسایل روزمره و اعضای بدن انسان هستند نیز انتخاب خوبی خواهد بود.

افزایش دامنه لغات

متخصصان رشد میگویند آن دسته از والدینی که با فرزند خود به شکل بچه گانه صحبت نمی‌کنند و کلمات را با شکل صیح خود به صورت واضح و شفاف میگویند، کودکشان نیز با شفافیت صحبت کرده و دامنه لغات زیادی نیز خواهد داشت.

اشتیاق برای فعالیت

فرقی ندارد که کودک شما بازیگوش، لجباز یا پر سر و صدا باشه! در هر صورت انرژی بسیار زیادی دارد و می‌تواند تا فردا بازی کند. پرانرژی بودن کودک یک نکته بسیار مثبت است چون بچه‌ها از طریق تکرار یاد می‌گیرند.

از آنجایی که کودکان 22 ماهه خیلی زیاد در لحظه زندگی می‌کنند، به سختی می‌توانند از یک فعالیت و روحیه سراغ فعالیت دیگری بروند. آنها نمی‌توانند دست از فعالیت بکشند. حتی ممکن است این میل کودک به عدم توقف را در مهارت‌های حرکتی ظریف نیز ببینید. زمانی که او علاوه  کاغذ، دست و صورتش را نیز رنگ رنگی می‌کند.

مهارت غذا خوردن به تنهایی

در هفته سوم 22 ماهگی کودک برخی از مهارت‌های ابتدایی غذا خوردن از جمله قرار دادن غذا در بشقاب، استفاده از چنگال و خوردن لیوان در آب را توسعه داده است. اینکه کودک شما تمایل داشته باشد این مهارت‌ها را در میز غذا استفاده کند، داستان دیگری است.

بسته به اینکه خلق و خوی او چگونه است، ممکن است بتواند خودش به تنهایی غذا بخورد یا اینکه هنوز به کمک شما نیاز داشته باشد. وقتی دو ساله شد، برایش ناراحت کننده است که نوشیدنی و غذا را بر روی لباس‌هایش بریزد. مثل نقاشی انگشتی، کودک تا چند ماه آینده نیز احتمالا دوست دارد که با دست غذا بخورد.

آکادمی پزشکان آمریکا توصیه می‌کنند که شیشه شیر را در 18 ماهگی از کودک بگیرید. اگر کودک شما حالا برای این قدم بزرگ آماده است، نسبت به این کار اقدام کنید. به اینصورت که در طول روز شیشه شیر را با لیوان نی دار و یا لیوان کوچک سایز بچه جایگزین کنید.

پس از آن صبح‌ها و موقع شام نیز شیشه را از او بگیرید تا زمانی که او برای گرفتن آن در موقع خواب آماده شود که معمولا سخت ترین بخش کار است. موفق باشید.

احمدرضا کرمی

احمدرضا کرمی

مهندس الکترونیکی هستم که بعد از فارغ التحصیلی و به صورت کاملا اتفاقی وارد حوزه محتوا شدم. از قدیم عاشق ادبیات و زبان فارسی و دلباخته زبان انگلیسی بودم اما به دلیل برخی مسائل نتوانستم طعم شیرین وصال را بچشم. از همان ابتدا نوشته‌های من به صورت تحلیلی و کاربر محور بوده که ناشی از مدل ذهنی ارزش آفرینم و همچنین تحصیل در رشته مهندسی الکترونیک است. پس از آشنایی با بازاریابی محتوایی و علم مارکتینک، تکنیک‌های نویسندگی اثربخش را چاشنی کارم کردم. دیگران مرا کارشناس بازاریابی محتوایی می‌خوانند. خودم اما فکر میکنم نویسنده‌ای هستم که دغدغه ارزش آفرینی دارد و استفاده از علم بازاریابی در این راه به من کمک می‌کند. هدف غایی من این است که همچنان که خودم از نوشته‌هایم لذت می‌برم، باری هر چند کوچک از دوش خوانندگان مطالبم بردارم.

پرسشی دارید؟ پاسختان را خواهیم داد ...

دیدگاهتان را بنویسید