رمز عبور به ایمیل شما ارسال می شود

رشد کودک در سه و نیم سالگی؛ مقابله با ترس ها

ترس کودک در سه و نیم سالگی

وجود ترس شبانه در کودک سه و نیم ساله یه چیز طبیعیه. اما بچه ها تو این سن معمولا از خیلی چیزهای دیگه مثل صدای زیاد و ترک شدن توسط پدر و مادرشون میترسن. اینکه کوچولوتون از این بترسه که شما میخواید ترکش کنید، کاملاً منطقیه. در واقع حالا که اونا برا خوشون مستقل شدن که میتونن شما رو تَرک کنن، متوجه میشن که ممکنه شما هم اونو ترک کنید.

رویِ صحبتمون با شما پدر مادراست

تعادل رو رعایت کنید. این درسته که شما میخواید آرومش کنید و این درسته که نباید ترسش رو انکار کنید. اما به هیچ وجه کاری کنید که ترسش بیشتر بشه. بعضی از بچه ها ممکنه با نگاه کردن شما زیر تختخواب و کشتن هیولا با اسپری خوشبو کننده آروم بشن. اما اونایی که از نظر روانشناختی مشکل دارن، ممکنه “کشتن هیولا توسط شما” رو دلیلی برا واقعی بودَنِش تصور کُنن.

بنابراین اگه دیدین که پسر یا دختر سه و نیم ساله تون خیلی ناراحته، سعی کنید درباره ترسش یه خورده صحبت کنید. بهش بگید” من میدونم که یه اتاق تاریک چقدر میتونه ترسناک باشه. وقتی هم سنِ تو بودم، منم از اتاق تاریک میترسیدم”. برای حل این مشکل یه کاری انجام بدید. مثلا چراغو روشن بذارید یا پُشتِش رو ماساژ بدید تا آروم بگیره.

ترس کودک سه ساله

هر جوری که میخواید با این مساله روبرو بشید، فقط ترسش رو کم جلوه ندید یا انکارش نکنید. اینکه خیلی رُک و رو راست بهش بگید: مامانی چیزی برا ترسیدن وجود نداره، بهش کمکی نمیکنه. اتفاقاً کودک شما فکر میکنه که واقعاً هیولاها وجود دارن و حرفتون رو باور نمیکنه. وظیفه شما به عنوان پدر یا مادرش اینه که بهش کمک کنید با این مساله کنار بیاد و همچنین آرومش کنید.

در هنگام ترسیدن کودک چه کاری باید انجام داد؟

  • وقتی فرزندتون شیطونی کرد، بهش نگید الان میگم لولو بیاد تو رو بخوره.
  • اونو مجبور نکنید که با ترسش مقابله کنه. کودک شما تو سه و نیم سالگی هنوز این چیزا رو درک نمیکنه.
  • بهش نگید: مامان الان تو بزرگ شدی و نباید از این چیزا بترسی. این کارِ شما نه تنها ترس کودک رو کم نمیکنه. بلکه باعث میشه که اون فشار بیشتری رو احساس کنه و براش سخت میشه که پیشتون بیاد.

زندگیِ شما در سه و نیم سالگیِ کودک

وقتی فرزندتون داره بهونه گیری میکنه، فوری نگید که حتماً خسته است. تو این سِن، کودک به دلایل مختلف دیگه ای از جمله گشنگی، بیماری، نا امیدی و ناتوانی در انجام کار و انتظار بیجا داشتن ازش هم بهونه گیری میکنه.

در اغلب اوقات بهترین کاری که میتونید بکنید اینه که یه خورده بهش زمان بدید تا بهونه اش بخوابه. اگه هم احساس کردید باید سراغش برید، کودکتون رو در آغوش بگیرید و پُشتش رو ماساژ بِدید. بهتره اینو بدونید که کودک سه و نیم ساله شما هنوز احساساتش خیلی خامه و دلایل منطقی شما براش قابل قبول نیست.

مقاله بعدی: سه سال و نه ماهگی کودک

احمدرضا کرمی

احمدرضا کرمی

مهندس الکترونیکی هستم که بعد از فارغ التحصیلی و به صورت کاملا اتفاقی وارد حوزه محتوا شدم. از قدیم عاشق ادبیات و زبان فارسی و دلباخته زبان انگلیسی بودم اما به دلیل برخی مسائل نتوانستم طعم شیرین وصال را بچشم. از همان ابتدا نوشته‌های من به صورت تحلیلی و کاربر محور بوده که ناشی از مدل ذهنی ارزش آفرینم و همچنین تحصیل در رشته مهندسی الکترونیک است. پس از آشنایی با بازاریابی محتوایی و علم مارکتینک، تکنیک‌های نویسندگی اثربخش را چاشنی کارم کردم. دیگران مرا کارشناس بازاریابی محتوایی می‌خوانند. خودم اما فکر میکنم نویسنده‌ای هستم که دغدغه ارزش آفرینی دارد و استفاده از علم بازاریابی در این راه به من کمک می‌کند. هدف غایی من این است که همچنان که خودم از نوشته‌هایم لذت می‌برم، باری هر چند کوچک از دوش خوانندگان مطالبم بردارم.

پرسشی دارید؟ پاسختان را خواهیم داد ...