27 ماهگی: شبهِ هم بازی

یه روز مشخص رو برا کوچولوتون مشخص می کنید و با بچه فامیل یا همسایه تنها میذارید تا باهم بازی کنن. اما در کمال تعجب می بینید اونا سرگرم اسباب بازی هاشون هستن و اصلا به همدیگه توجهی نمیکنن. حالا، آیا اختصاص یه روز مخصوص برای بازی کودک دوساله تون کار بیهوده‌اس هست؟ به هیچ وجه. کودکان به طور معمول در دو سالگی دچار یه وضعیت میشن که بهش میگن”شبهِ هم بازی”.

شاید این موضوع براتون یه کمی عجیب باشه اما در فرایند رشد کودک دو ساله این امر کاملا طبیعی و اتفاقاً مفیده. بهتره بدونید که فرزند شما در دوران 2 تا 5 سالگی خودش داره از نظر اجتماعی پیشرفت میکنه. اون که تا دیروز تنها بازی میکرده، الان دوست داره کنار بچه‌های دیگه باشه و به اونا علاقه منده. حتی اگه با کودکی که کنارش نشسته بازی هم نکرد، اشکالی نداره. اونا کاملاً از اینکه در کنار هم هستن، آگاهن.

رشد کودک 27 ماهه

داشتن هم بازی و بازی با بچه های دیگه  حتی اگه به شکل ” شبهِ هم بازی” باشه، برا کودک دو ساله شما اهمیت زیادی داره. بچه ها معمولا از این نوع بازی استفاده می کنند تا به فعالیت هایی که همین الان در حال رخ دادن هست، بپیوندن. البته کودکان محافظه گر ممکنه برا مدت بیشتری در این مرحله یعنی ” شبهِ بازی” باقی بمونن که اینم اشکالی نداره.

شما می تونید اعتماد به نفس کودک رو با تشکیل گروه های کوچیک و خودمونی افزایش بدید. یه مهمونی ترتیب بدید و تنها یک یا دو نفر از هم بازی های کوچولوتون که اونا رو خوب میشناسه، دعوت کنید. وقتی فرزندتون آماده پذیرش کودکان دیگه ای شد، میتونید فعالیت های جمعی دیگه ای مثل یادگیری زبان و پرورش خلاقیت رو براش ترتیب بدید.

شبه هم بازی در 27 ماهگی کودک

زندگی شما در 27 ماهگی کودک

اگه تا الان اتفاق نیفتاده باشه هم به زودی متوجه میشید که کودک دو ساله تون از تخت خوابش می‌افته پایین. حالا وظیفه شما اینه که براش یه تخت خواب امن تر فراهم کنید. بعضی از پدر مادرا تشک تخت خواب کودک رو روی زمین میذارن. بعضی خونواده های دیگه از این فرصت استفاده می کنن تا کودک رو به یه تخت بزرگتر منتقل کنن.

شما می تونید این کار رو خیلی راحت تر انجام بدید. چند روز قبل از اینکه بخواید منتقلش کنید، وقتی میخواد چرت بزنه فرزندتون رو تو تخت خواب بزرگ و جدیدش بخوابونید تا بتونه کم کم به خوابیدن روی اون در طول شب عادت کنه. برای اینکه نگرانی بابت افتادنش نداشته باشید هم میتونید در دو طرفش از نرده استفاده کنید.