هفته چهارم بیست و چهار ماهگی

هفته چهارم 24 ماهگی

هفته چهارم 24 ماهگی آخرین هفته از دوران کودک نوپا است و پس از آن کودک وارد دوره ای دیگر و چالش‌های مربوط به آن که بیشتر رفتاری هستند، ‌‌می‌شود. در این هفته درباره بیان احساسات صحبت ‌‌می‌کنیم. چیزی که متاسفانه همه در آن ضعف داریم و به دلیل آنکه یادمان نداده اند، ن‌‌می‌توانیم احساساتمان را ابراز کنیم. بنابراین حتما به توضیحاتی که ‌‌می‌دهیم کاملا عمل کنید. همچنین بر حل پازل، ساخت برج و نقاشی کشیدن نیز تاکید ‌‌می‌کنیم. چون کودک حالا از نظر موتورهای حرکتی ریز و شناختی رشد زیادی کرده است. در پایان نیز درباره مزایای خرید سه چرخه کوچک و ثبت خاطرات حرف زدن کودک ‌‌می‌گوییم.

حرف زدن درباره احساسات

شاید کمی عجیب به نظر برسد! کودک نوپا هم احساس دارند و در این هفته‌ها یاد میگیرند که چگونه آن را بیان کنند. شما ‌‌می‌توانید او را در این راه کمک کرده و با انعکاس احساساتش (خوب و بد)هوش هیجانی او را بالا ببرید. مثلا: من دارم میبینم چون ‌‌می‌خوام الان از پارک بریم، ناراحتی یا از اینکه برادرت کامیون رو بهت نداده، عصبانی هستی.

شما ‌‌می‌توانید به او یاد دهید که زندگی بالا و پایین دارد. برخی اوقات خوشحالیم و بعضی مواقع زندگی روی بد خود را به ما نشان ‌‌می‌دهد. بنابراین اشکالی ندارد که ما احساسات متناقضی داشته باشیم. مثلا برای کلاس ژیمناستیک همزمان هیجان زده و مضطرب باشیم.

اگر کودک شما با به زبان آوردن اسمش به خودش اشاره ‌‌می‌کند، یعنی ‌‌می‌داند که فردی جدا از شماست. با تحسین به موقع دستاوردهای فردی اش اعتماد بنفس او را تقویت کنید. در مورد تحسین کردن نیز دقت کلامی داشته باشید. یعنی دقیقا بگویید به چه دلیل او را تشویق ‌‌می‌کنید.

از گفتن حرف‌های عمومی مثل : پسر خوب و دختر خوب جداً خودداری کنید. اگر خوب هستند، به چه دلیل فکر ‌‌می‌کنید که خوب هستند. حتما دلیل آن را به کودک بگویید. اجازه دهید مثالی برایتان بزنیم: وقتی میبینم این برج رو خودت به تنهایی ساختی، خیلی خوشحال میشم. آفرین!

پازل و نقاشی

در هفته چهارم 24 ماهگی کودک شما این توانایی را دارد که قدرت ذهن و موتورهای حرکتی اش را ترکیب کرده و یک پازل 3 تا شش قطعه ای درست کند. همچنین احتمال آنکه بتواند دایره بکشد نیز وجود دارد. البته انتظار نداشته باشید که آن را بدون عیب و نقص بکشد.

همچنین ببینید آیا ‌‌می‌تواند یک برج با استفاده از شش لگو یا بیشتر بسازد؟ کارهای دیگری نیز ‌‌می‌توانید انجام دهید تا مهارت کار با انگشتان کودک بهتر شود. در هفته‌های قبل گفتیم چکار کنید و در این هفته نیز پیشنهاد ما همان‌هاست.

این فرصت را برایش فراهم کنید که ماسه بازی کند، آب به داخل لیوان بریزد و خمیر‌ها را ورز دهد تا در آشپزی به شما کمک کند. یک کاغذ و مداد رنگی بردارید و برای کودک شکلی مثلا دایره بکشید و می‌بینید که او چگونه سعی ‌‌می‌کند از شما تقلید کند.

سه چرخه کوچک

تماشای راندن یک سه چرخه توسط کودک به شما ثابت ‌‌می‌کند که او دیگر کوچک نیست. هیچ چیزی مثل این کار نیست. دو سالگی سن مناسبی است که برای کودک یکی از این سه چرخه‌ها را بگیرید. بخصوص اگر هفته‌هاست دویدن را شروع کرده و تعادل نسبتا خوبی دارد.

وقتی سه چرخه ای گرفتید که دقیق اندازه اش است، تازه اصلی ترین چالش کودک یعنی پدال زدن شروع ‌‌می‌شود. نظاره گر دوچرخه سواری کودک باشید و از دور بر او نظارت کنید. همچنین حتی اگر در بیرون از خانه دوچرخه سواری ن‌‌می‌کند، مفید است که کلاه ایمنی بر سرش بگذارد. حداقل اینطور عادت ‌‌می‌کند که بعدا از کلاه ایمنی استفاده کند.

ثبت خاطرات

ثبت خاطرات و یادآوری آن همیشه برای ما انسان‌ها لذت بخش است. حال اگر این خاطرات مربوط به فرزندمان باشد که خیلی بهتر ‌‌می‌شود. دفترچه ای خریداری کنید و سوالات و حرف‌های بامزه ای که کودک ‌‌می‌گوید را یادداشت کنید.

ما همیشه به این دلیل که فکر ‌‌می‌کنیم چنین خاطراتی را فراموش ن‌‌می‌کنیم، آن‌ها را یاد داشت ن‌‌می‌کنیم. از فرصت استفاده کنید و وقتی کودک بعد از دو سالگی اش به یک سخنگوی کوچک و کنجکاو تبدیل شد، جملاتش را برای آینده ثبت کنید.

احمدرضا کرمی

احمدرضا کرمی

مهندس الکترونیکی هستم که بعد از فارغ التحصیلی و به صورت کاملا اتفاقی وارد حوزه محتوا شدم. از قدیم عاشق ادبیات و زبان فارسی و دلباخته زبان انگلیسی بودم اما به دلیل برخی مسائل نتوانستم طعم شیرین وصال را بچشم. از همان ابتدا نوشته‌های من به صورت تحلیلی و کاربر محور بوده که ناشی از مدل ذهنی ارزش آفرینم و همچنین تحصیل در رشته مهندسی الکترونیک است. پس از آشنایی با بازاریابی محتوایی و علم مارکتینک، تکنیک‌های نویسندگی اثربخش را چاشنی کارم کردم. دیگران مرا کارشناس بازاریابی محتوایی می‌خوانند. خودم اما فکر میکنم نویسنده‌ای هستم که دغدغه ارزش آفرینی دارد و استفاده از علم بازاریابی در این راه به من کمک می‌کند. هدف غایی من این است که همچنان که خودم از نوشته‌هایم لذت می‌برم، باری هر چند کوچک از دوش خوانندگان مطالبم بردارم.

پرسشی دارید؟ پاسختان را خواهیم داد ...

پاسخ