رمز عبور به ایمیل شما ارسال می شود

هفته اول بیست و یک ماهگی کودک

هفته اول بیست و یک ماهگی

در هفته اول بیست و یک ماهگی، به دلیل آنکه ارتباط بین دست و چشم کودک بهتر می‌شود، احتمالا با کشیدن خط‌های و عمودی شما را متعجب خواهد ساخت. فرزندتان همچنین دوست دارد که در کارهای مهم خانه به شما کمک کند و این علاقه در او رشد می‌کند. این دو موضوع را به طور کامل بررسی می‌کنیم و در پایان نیز همراه هم یاد می‌گیریم که چگونه به کودک مسواک زدن را آموزش دهیم.

کشیدن نقاشی

کودک نوپای شما در هفته اول بیست و یک ماهگی احتمالا شما را با کشیدن خط‌های افقی و عمودی و شاید حتی یک دایره شگفت زده می‌کند. دایره را گفتیم که بعدا شگفت زده نشوید ولی هنوز احتمال بیشتری دارد که فقط خط‌های افقی و عمودی را بکشد. بگذریم! از کشیدن خط‌های افقی و عمودی به راحتی نباید گذشت زیرا این کار نشان دهنده رشد چند مهارت است.

کودک با رشد مهارت‌های حرکتی ظریف حالا این توانایی را به دست آورده که مداد را در دست خود بگیرد. همچنین در این راه از قوه تحیل و برقراری ارتباط بین دست و چشمش نیز کمک می‌گیرد. همانطور که دیدید این کار کودک 21 ماهه شما نشان دهنده این است که او مراحل رشد خود را به صورت طبیعی طی می‌کند.

در صورتی که کودک شما این خط‌ها را نمی‌کشد و نسبت به آن علاقه مند نیست، برای نگرانی خیلی زود است. احتمالا کودک بر روی مهارت‌های حرکتی درشت از قبیل راه رفتن، دویدن، بالا رفتن از پله‌ها و کشیدن جعبه تمرکز کرده است.

چه کاری میتوان انجام داد؟

برگه ضخیمی که به راحتی زیر دست کودک 21 ماهه تان نمی‌لغزد را فراهم کنید. چرا کاغذ ضخیم؟ چون کار کردن با کاغذ نازک برای کودک چندان خوشایند نیست و حتی ناامید کننده است. بیشتر کودکان نوپا با مداد شمعی یا مدادهای قابل شستشو بهترین عملکرد را دارند. برخی کودکان نسبت به نقاشی روی کاغذ تمایل ندارند. در این صورت نباید کنار کشید و به او نقاشی روی آسفالت(درصورت امکان) و بوم نقاشی پیشنهاد دهید.

کمک در کارهای خانه

فرزند شما عاشق کمک کردن است. اگر می‌خواهد کاری را انجام دهد، اسم خود را به زبان می‌آورد. مثلا وقتی قصد دارد در انجام کاری به شما کمک کند می‌گوید:‌ آیما،‌آیما. شما ‌‌می‌توانید از این فرصت استفاده کرده و در انجام کارهای خانه از کمک او استفاده کنید.

در هفته قبل هم به این نکته اشاره کردیم که بسیاری از کارهای خانه از توانایی فرزندتان خارج است. اما او می‌تواند در انجام کارهای ساده مثل قرار دادن قاشق چنگال کثیف در ماشین ظرفشویی، پاک کردن بشقاب غذاخوری، آب دادن به گیاهان و قرار دادن دستمال کاغذی بر روی میز غذاخوری به شما کمک کند.

دخالت دادن کودک 21 ماهه در کارهای خانه این احساس را به او می‌دهد که عضوی از خانواده بوده و حضورش اهمیت دارد. کودکان نوپا فرق بین بازی و کار کردن را متوجه نمی‌شوند. آن‌ها فقط دوست دارند کاری انجام دهند. فرزندتان را نسبت به این کار تشویق کنید و می‌بینید که او دوست دارد در کارهای خانه کمک کند.

توجه کنید که حتما ضروی نیست کار را درست و به صورت کامل انجام دهد تا شما او را تشویق کنید. در هر صورت فرزندتان را تحسین کنید. مثلا بگویید: آفرین عزیزم که همه این دستمال کاغذی‌ها رو توی بشقاب گذاشتی.

وسایل چطور کار می‌کنند؟

کودکان 21 ماهه در مورد اینکه وسایل و اشیا اطرافشان چطور کار ‌می‌کنند، بسیار کنجکاو هستند. فرزندتان احتمال دارد اسباب‌ بازی‌هایش را به هم بریزد و دوباره آن را سرهم کند. بنابراین انتظار این را داشته باشید که کفشور وان حمام را بکشد، در کیفتان به دنبال کلید باشد و یا اینکه در سطل آشغال به دنبال چیزهایی باشد که آن را دور ریخته‌اید.

اسباب بازی‌های ساختنی و هر چیزی که برای کودک اسباب شگفتی را فراهم آورد، بهترین انتخاب هستند.

مسواک زدن

زیاد شنیده‌ایم و زیاد میگویند که مسواک زدن دندان‌های کودک یک امر بسیار ضروری است. اما این کار در برخی مواقع به آن آسانی که فکرش را میکنیم، نیست. در اینجا چند نکته به شما میگوییم که بتوانید مسواک زدن دندان توسط کودک را محقق سازید:

کاری کنید که کودک به تقلید کردن از شما ترغیب شود. میمون را دیده‌اید که هر کاری را تقلید می‌کند؟ شما هم همین کار را انجام دهید. دندان‌هایتان را هم زمان با کودک مسواک بزنید تا انجام آن برای کودک سرگرم کننده شود.
بخش تف کردن آب را جلویش انجام دهید. کودکان به محض اینکه در انجام این کار استاد شدند، عاشق آن می‌شوند. به فرزندتان نشان دهید که چگونه این کار را انجام دهد. سپس به او اجازه دهید هر قدر دلش می‌خواهد آن را تکرار کند.

به او اجازه دهید بر روی میز بایست تا خودش را در آینه ببیند و بعد در حالی که دندانهایش را مسواک میزنید، آن‌ها را بشمارید.

در صورتی که کودکتان تمایلی به مسواک زدن ندارد، خرید یک مسواک برقی و موزیکال به شما کمک زیادی می‌کند.
مسواک‌های نرم و کوچک راحتی بیشتری دارند.

در طول شبانه روز دوبار یکی اول صبح و دیگری بعد از شام سطوح داخلی و خارجی دندان‌های کودک را مسواک بزنید. مقدار کمی خمیردندان بر روی مسواک حاوی فلوراید بریزید. فلوراید از پوسیدگی مینای دندان جلوگیری کرده و آن را در مقابل اسید و باکتری‌های مضر مقاوم می‌سازد.

احمدرضا کرمی

احمدرضا کرمی

مهندس الکترونیکی هستم که بعد از فارغ التحصیلی و به صورت کاملا اتفاقی وارد حوزه محتوا شدم. از قدیم عاشق ادبیات و زبان فارسی و دلباخته زبان انگلیسی بودم اما به دلیل برخی مسائل نتوانستم طعم شیرین وصال را بچشم. از همان ابتدا نوشته‌های من به صورت تحلیلی و کاربر محور بوده که ناشی از مدل ذهنی ارزش آفرینم و همچنین تحصیل در رشته مهندسی الکترونیک است. پس از آشنایی با بازاریابی محتوایی و علم مارکتینک، تکنیک‌های نویسندگی اثربخش را چاشنی کارم کردم. دیگران مرا کارشناس بازاریابی محتوایی می‌خوانند. خودم اما فکر میکنم نویسنده‌ای هستم که دغدغه ارزش آفرینی دارد و استفاده از علم بازاریابی در این راه به من کمک می‌کند. هدف غایی من این است که همچنان که خودم از نوشته‌هایم لذت می‌برم، باری هر چند کوچک از دوش خوانندگان مطالبم بردارم.

پرسشی دارید؟ پاسختان را خواهیم داد ...

دیدگاهتان را بنویسید