رمز عبور به ایمیل شما ارسال می شود

هفته دوم نوزده ماهگی

هفته دوم نوزده ماهگی

در هفته دوم نوزده ماهگی کودک شما که انرژی زیادی دارد و نمی‌داند آن را چگونه خالی کند، در برخی مواقع که معمولا در مکان‌های عمومی است، دوست دارد توسط شما حمل شود. دلایل زیادی هم دارد که از جمله آن می‌توان به ترس، خستگی و عدم امنیت کودک اشاره کرد. در این هفته به طور ویژه مساله مهارت‌های حرکتی درشت کودک را بررسی می‌کنیم و راهکارهایی برای رشد این مهارت‌ها گفته‌ایم. در مورد آموزش رفتن به دستشویی می‌گوییم و در پایان درباره ضرورت مراقبت از پوست خواهیم گفت.

میل به آغوش پدر ومادر

سرخوشی ناشی از راه رفتن و دویدن برای کودک 19 ماهه شما هیچ وقت کم نشده و او دوست دارد همیشه حرکت کند. در این شرایط، خوابیدن برایش یک ضدحال محسوب می‌شود. با این وجود در برخی مواقع دوست دارد او را حمل کنید. زمانی که به فروشگاه می‌روید، با نگاه به جثه کوچکش در مقابل دیگران می‌ترسد و یا ممکن است واقعا خسته شود و دیگر نتواند راه برود. به دست آوردن توجه شما نیز دیگر عاملی است که او را متمایل به آغوش شما می‌کند.

اگر فرزندتان می‌خواهد او را حمل کنید، این کار انجام دهید. اما اگر فاصله فروشگاه تا خانه زیاد است و دوست ندارید به کمرتان فشار بیاید، او را با کالسکه ببرید. البته فرزندتان تنها با گرفتن دستش راضی می‌شود که پیاده بیاید چون با این کار امنیت بیشتری پیدا می‌کند. با او مذاکره کنید: بیا تا چراغ راهنمای بعدی دست تو دست پیاده روی کنیم.

آموزش رفتن به دستشویی

از پوشک گرفتن کودک و آموزش دستشویی به او همیشه جزو یکی از معضلات والدین امروزی است. بیشتر متخصصان می‌گویند 19 ماهگی برای از پوشک گرفتن کودک خیلی زود است. در صورتی که از پدر و مادر بزگ ها شنیده‌ایم که ما بچه ها در یک سالگی از پوشک می‌گرفتیم. حال این وسط حق با کسی است؟ کاملا به کودک بستگی دارد.

بعضی از کودکان حتی همین الان آمادگی این کار را دارند. برخی دیگر طبیعتا تمایلی به چنین کاری ندارند و آماده آن نیستند. قبل از اینکه نسبت به این کار اقدام کنید، ببینید آیا نشانه هایی دال بر آمادگی فرزندتان وجود دارد؟

برای کودکان این موضوع که باید خودشان را خالی کنند و تا دفعه بعدی که دستشویی دارند خودشان را بگیرند، بسیار پیچیده است. همچنین آن‌ها نمی‌توانند بین ادرار و مدفوع تفاوتی قائل شوند. تمایل برای داشتن نظم و ترتیب بین دفعات دستشویی رفتن حداقل تا دو سالگی رخ نمی‌دهد. برخی از کودکان از این مدت نیز بیشتر نیاز دارند.

آموزش رفتن به دستشویی مساله مهمی است که باید آن را بسیار با حوصله انجام دهید. شاید لازم باشد کودک دستشویی رفتن شما را ببیند تا مطمئن شود که کار خوبی است و آن را تقلید کند. برخی از کودکان فکر می‌کنند با رفتن به دستشویی از دوران کودکی خارج می‌شوند و به همین دلیل امتناع می‌کنند.

به کودک نشان دهید که با رفتن به دستشویی شما را خوشحال می‌کند و او را به جایی که مورد علاقه‌اش است می‌برید. اجازه دهید وقتی به دستشویی می‌رود کتاب مورد علاقه یا عروسکش را همراه داشته باشد. حتما زمانی که می‌خواهد به دستشویی برود، یکی از والدین معمولا مادر در نزدیکی اش قرار بگیرد تا او خیالش راحت شود. در نهایت همانطور که گفتیم، همه چیز به آمادگی فرزندتان برای این کار بستگی دارد.

حل معما و افزایش چالاکی

کوک نوپای شما در هفته دوم نوزده ماهگی میخواهد بداند چه چیزی در زیر، پشت و داخل وسایل قرار دارد. او بر خلاف چند ماه قبل تنها نمی‌خواهد همه چیز را خالی کند. بلکه حالا او وسایل موجود در کابینت را خالی کرده و دوباره می‌خواهد آن را بچیند. کاری که قبلا دوست نداشت یا نمی‌توانست انجام دهد.

در این ماه، کودک بیشتر دوست دارد مهارت‌های حرکتی درشت را توسعه دهد. دلیلش آن است که نمی‌خواهد یک جا بند نمی‌شود و مدام در حال حرکت است. بنابراین به نظر می‌رسد فرصتی برای کارهایی که به مهارت‌های حرکتی ظریف مربوط است باقی نمی‌ماند. مگر اینکه یک مداد دستش بدهید تا کاغذ را خط خطی کند یا اینکه نقاشی با انگشت را امتحان کنید. مرتب کردن اسباب بازی های لگو و باز کردن درب با دستگیره از دیگر علاقه مندی های او در این زمینه هستند.

کودک 19 ماهه شما علاقه زیادی به قرار دادن وسایل به داخل وسیله دیگری دارند. اسباب بازی‌هایی که باید مثلا یک شکل دایره‌ای را داخل حفره دایره‌ای قرار دهد، مورد علاقه کودک شماست و توجهش را جلب می‌کند. یکی از نشانه‌های افزایش مهارت حرکتی ظریف کودک این است که بتواند یک لیوان آب را بدون ریختن آن بخورد.

وقتی به پارک می‌روید، چند اسباب بازی را دم دست داشته باشید تا آن را سرگرم کننده‌تر کنید. یک توپ بسیار بزرگ در حد همان‌هایی که در باشگاه‌های ورزشی می‌بینید را همراه خود ببرید. برای فرزندتان بازی با توپ در چمن بسیار سرگرم کننده و جذاب است. البته او هنوز نمی‌تواند توپ را با پایش شوت کند چون هنوز ارتباط بین چشم و پایش به خوبی برقرار نشده است. اما می‌تواند اسباب بازی را هل داده و یا آن را بکشد. کودکان در این سن حتی می‌توانند پدال بزنند و شاید استفاده از سه چرخه فکر بسیار خوبی باشد.

مراقب از پوست در مقابل آفتاب

آفتاب سوختگی در اوایل زندگی انسان احتمال بروز سرطان پوست در آینده را افزایش می‌دهد. همچنین باعث پیری پوست می‌شود. بنابراین به هر نحوی که شده پوست او را در مقابل آفتاب محافظت کنید. از کرم ضد آفتاب استفاده کنید، با استفاده از پارچه نازک روشنی او را بپوشانید، از عینک آفتابی استفاده کنید و تا حد امکان در سایه باشید. خلاصه هرآنچه در توان دارید را به کار برده تا او را از آفتاب سوختگی محافظت کنید.

برای کرم ضد آفتاب از انواعی خریداری کنید که SPF آن بیشتر از 15 باشد تا از گزند اشعه های UVA و UVB در امان باشید. قبل از خرید حتما به توضیحات محصول نگاه کنید. برخی از متخصصان توصیه می‌کنند که کرم ضد آفتاب عاری از مواد شیمیایی خریداری کنید که با استفاده از اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم ساخته میشود و بدون اینکه جذب پوست شود، محدوده زیادی را پوشش محافظت می‌کند.

اگر از کرم های حاوی مواد شیمیایی خریدید، زمانی که جذب پوست شود، بهترین عملکرد را دارد. توصیه میشود که 30 دقیقه قبل از اینکه بیرون بروید، کرم را بر روی دست بمالید و هر چند ساعت یک بار آن را تجدید کنید. چون معلوم نیست چه زمانی کودک هوس آب بازی به سرش میزند و اثر کرم از بین می‌رود. بدون توجه به آنچه بر روی جعبه نوشته شده، هر چند ساعت یک بار بر روی بدن کودک کرم بمالید.

احمدرضا کرمی

احمدرضا کرمی

مهندس الکترونیکی هستم که بعد از فارغ التحصیلی و به صورت کاملا اتفاقی وارد حوزه محتوا شدم. از قدیم عاشق ادبیات و زبان فارسی و دلباخته زبان انگلیسی بودم اما به دلیل برخی مسائل نتوانستم طعم شیرین وصال را بچشم. از همان ابتدا نوشته‌های من به صورت تحلیلی و کاربر محور بوده که ناشی از مدل ذهنی ارزش آفرینم و همچنین تحصیل در رشته مهندسی الکترونیک است. پس از آشنایی با بازاریابی محتوایی و علم مارکتینک، تکنیک‌های نویسندگی اثربخش را چاشنی کارم کردم. دیگران مرا کارشناس بازاریابی محتوایی می‌خوانند. خودم اما فکر میکنم نویسنده‌ای هستم که دغدغه ارزش آفرینی دارد و استفاده از علم بازاریابی در این راه به من کمک می‌کند. هدف غایی من این است که همچنان که خودم از نوشته‌هایم لذت می‌برم، باری هر چند کوچک از دوش خوانندگان مطالبم بردارم.

پرسشی دارید؟ پاسختان را خواهیم داد ...

دیدگاهتان را بنویسید