وبلاگ

هفته اول شش ماهگی نوزاد

هفته اول شش ماهگی

آنچه دراین مقاله خواهید خواند!

در هفته اول شش ماهگی نوزاد ، راهمون رو به سمت شنوایی و حرف زدن کودک کج میکنیم. نوزاد در این هفته گوشش رو به سمت مکالمه های شما تیز میکنه و مثل یک ضبط صوت عمل میکنه. کمی درباره بیان احساسات کودک صحبت میکنیم و اینکه چطور با بالا بردن دست هاش از شما میخواد که بغلش کنید. حتی ممکنه شما رو بوس کنه.


اما برا خودتون هم حرف داریم. از اول رسالت ما در تربیتگرام این بوده که درباره خودِ پدر و مادر هم صحبت کنیم. ببینید بعد از به دنیا اومدن فرزندتون داشتن رابطه جنسی به راحتیِ قبل نیست. شما به تایم و انرژی نیاز دارید. در ادامه به تعدادی از همین نکات اشاره میکنیم. در پایان هم بهتون که اگه کوچولو دچار سرماخوردگی شد چکار باید بکنید. قطعا ادامه این مقاله باعث آگاهی و رشد شما میشه.


شنوایی نوزاد شش ماهه؛ مامان و بابا من سراپا گوشم


یه چیز جالب بهتون بگیم. نوزاد حتی قبل از اینکه به دنیا بیاد هم قادر به شنیدن هست. یه جور میشه گفت که با به دنیا اومدن، حس شنوایی اش به تکامل میرسه.


بعد از اینکه به دنیا اومد، میتونه بفهمه که صداهای اطراف از کجا میاد و سرش رو به سمت صدا برمیگردونه. در هفته اول شش ماهگی یکی از راحت ترین روش ها برای تحریک شنوایی نوزاد اینه که یک دسته کلید رو در مقابلش تکون بدید. خونه هایی هم که در درب ورودی شون آویز صدا دار دارند هم به این موضوع توجه کنند.

توجه نوزاد به اطراف در شش ماهگی


تغییر مهم دیگه ای هم در هفته اول شش ماهگی نوزاد رخ میده. کوچولو الان اسمش رو میشناسه و وقتی صداش میزنید و باهاش صحبت میکنید، این موضوع رو متوجه میشه. دست و جیغ و هوراااا ! بهتون پیشنهاد میکنیم وقتی با یکی دیگه درباره کوچولو حرف میزنید، بهش نگاه کنید. میبینید که سرش رو برمیگردونه.


توصیه جدی ما به شما در هفته اول شش ماهگی نوزاد

اگر دوست دارید توجه کوچولو رو به سمت خودتون جلب کنید، بهترین کار اینه که خودتون باهاش حرف بزنید. نوزادان در شش ماهگی از طریق تلویزیون یا ویدئو زبان یاد نمیگیرن. بنابراین وقتتون رو با این چیزا تلف نکنید و خودتون باهاش حرف بزنید.
فرزند شما هر چقدر بیشتر از شما و فعالیت هاتون بشنوه، مهارت های زبانی اش قوی تر میشه. ذهن کوچولو رو با خوندن کتاب و حرف زدن باهاش تقویت کنید.


رشد احساساتِ نوزاد


نوزادان به طور مستقیم تحت تاثیر احساسات پدر و مادرشون قرار دارند. اگه بهشون احساسات رو نشون بدیم و با صدای بلند بگیم که مامانی تو الان خوشحال یا ناراحتی، از لجبازی که ممکنه در آینده پیش بیاد، جلوگیری میکنه.

کوچولو همچنین به این نیاز داره که وقتی ناراحته، فوراً واکنش نشون بدید و آرومش کنید. دقت کنید که شما با انجام این کار فرزندتون رو لوس نمیکنید. بلکه رابطه احساسی قوی ای براش ایجاد میکنید.

یه کم درباره احساسات کودک و تفاوتی که با ما پدر و مادر ها داره براتون بگیم. نوزادان در شش ماهگی نمیتونن به شیوه ما احساساتشون رو بیان کنن.در حقیقت تنها میتونن احساسات واضحی خشم، بی حوصلگی و خوشحالی رو نشون بدن؛ و در بیان احساسات پیچیده ای مثل عشق و حس شوخ طبعی نا توان هستند. البته درسته که الان نمیتونن ولی در حال توسعه اش هستن.

توجه کودک به اطراف در هفته اول شش ماهگی

در هفته اول شش ماهگی نوزاد ، فرزندتون دستش رو بالا میبره تا شما او رو در آغوش بگیرید. این نشون میده که کوچولو با شما پیوند عمیقی داره. یه جاهای دیگه هم این عشقش رو نشون میده. مثلاً وقتی اتاق رو ترک میکنید، گریه میکنه و یا شما رو میبوسه.اما حس شوخ طبعی اش چطور داره رشد میکنه؟ با کلمات بامزه ای که شما میگید، میخنده و سعی میکنه شما رو به خنده بیاره.

پیشنهاد تربیتگرام در هفته اول شش ماهگی نوزاد برای تقویت شوخ طبعی

دست از جدی بودن بردارید و با شکلک های خنده دار سعی کنید که کوچولو رو بخندونید.

راهکارهایی برای داشتن رابطه جنسی با کیفیت

گروه تربیتگرام به رشد روحی و جسمی مادر بعد از تولد اهمیت زیادی میده. ما باور داریم که برای داشتن یک فرزند سالم اول باید حال خودمون خوب باشه.

پیدا کردن زمان و انرژی مناسب برای رابطه جنسی به اندازه کافی چالش برانگیز هست. با وجود نفر سومی که هر لحظه امکان داره برای بیان خواسته هاش شما رو با گریه صدا بزنه، به نظر این کار امکان پذیر نمیاد. اما خبر خوب این که با کمی برنامه ریزی میتونیم به داشتن رابطه جنسی امیدوار باشیم. در اینجا ما چند نکته رو بهتون میگیم که شما رو از نظر روحی و جسمی برای این کار آماده میکنه.

1- پیش نوزای رو فراموش نکنید

پیش نوزای پیش از رابطه جنسی در هفته اول شش ماهگی

همین اول بگیم پیش نوازی اون چیزی نیست که شما تو نظرتون دارید و قبل از شروع دخول انجام میدن!

پیش نوازی یعنی با قربون صدقه هم رفتن در پشت تلفن، به صورت حضوری برای مثال خودتون رو آماده کنید. پیش نوازی یعنی اینکه شرایط همدیگه رو درک کنید و بذارید هر دو نفر آماده این رابطه باشن. حرف های احساسی و عشقولانه ای که بهم میگید شما رو از نظر روانی برای داشتن سکس آماده میکنه.

2- در زمان درستی این کار رو انجام بدید

قرار نیست که هر وقت کوچولو خوابه شما هم بخوابید! چه معنی داره! والا بخدا (: چُرت هایی که فرزندتون میزنه به هر دو شما فرصت میده که در کنار همدیگه باشید و رابطه تون رو نزدیک کنید.

3- با هم قرار بذارید؛ همون دِیت (:

قرار نیست خوشگل کنید و برید بیرون! تو خونه این کار رو انجام بدید اما چطوری ؟
زمان هایی که کوچولو چرت میزنه، ماساژ همدیگه و رفتن به حمام هم نوعی قرار گذاشتن حساب میشه و شما رو به هم بیشتر نزدیک میکنه.

4- گوش به زنگ باشید اما هول نکنید!

برای هر چیزی آماده باشید. قرار نیست همه چیز مثل روال قبل باشه. مثلا اگه از سینه به فرزندتون شیر میدید، انتظار این رو داشته باشید که یه کوچولو شیر چکه کنه

اگه فرزند شش ماهه تون شروع به گریه کردن کرد، فوری به سراغش نرید. چند دقیقه صبر کنید تا ببینید که خودش آروم میشه یا نه.
شاید پیش خودتون بگید حتی اگه من نرم سراغش و خودش آروم بشه هم من نمیتونم ادامه بدم. چون به هر حال حسش پریده. باشه قبول میکنیم که ممکنه یه از حس و حالِ رابطه خارج بشید. اما این فرصتی که براتون پیش اومده رو به هیچ عنوان از دست ندید. به ادامه رابطه برگردید و ببینید چه اتفاقی می افته.

چگونه به نوزادی که سرما خورده کمک کنیم؟

پوار بینی کودک

سرماخوردگی در نوزادان شش ماهه و زیر یک سال مثل شتری هست که درِ خونه همه میخوابه. هر نوزادی تا قبل از یک سالگی حداقل یک بار سرماخوردگی رو تجربه میکنه. ویروس های بیشماری وجود دارند که باعث سرماخوردگی میشن. بنابراین تقریبا غیرممکنه که بتونید از این کار جلوگیری کنید.

در واقع یه آمار هست که میگه بچه ها تا قبل از یک سالگی هشت بار سرماخوردگی رو تجربه میکنه. ممکنه این اتفاق در هفته اول شش ماهگی نوزاد رخ بده. اما دلیلش چیه؟ وقتی عطسه میکنیم، ویروس سرماخوردگی از طریق قطرات بینی و دهان ما در هوا پخش میشه و روی چیزهایی مثل دستگیره درب و اسباب بازی کودک میشینه.

یکی از دلایل شایع سرماخوردگی اش میتونه این باشه که کوچولو به همیشه دستاش رو به چشماش میماله و یا تو دهنش میذاره. این به ویروس اجازه میده که از طریق چشم و دهن به بدنش منتقل بشه. گذاشتن اشیا مختلف در دهان شاید یه خورده خطرناک باشه اما فرزندتون رو از انجام این کار سرزنش نکنید. خبر بد اینه که نوزادان به دلیل سیستم ایمنی ضعیف تر، به خوبیِ ما بزرگسالان نمیتونن با این ویروس مبارزه کنن.

چون اون در واقع داره مفهوم های مهمی مثل بافت و شکل اشیا رو یاد میگیره. در این جا لازمه یه نکته بگیم.
اگر فرزند پنج ماه و یک هفته ای شما در محیط های آموزشی حضور داشته باشه و یا یک خواهر (برادر) بزرگتر از خودش داره، احتمال ابتلا به سرماخوردگی اش بیشتر میشه.

علائم سرماخوردگی در نوزادان

سرماخوردگی کودکان در شش ماهگی
  • در هفته اول شش ماهگی نوزاد، علائم سرماخوردگی شامل چشم های خیس، سرفه، دماغ پُر و تب پایین هست. این علائم در حدود یک هفته باقی میمونن.
  • یه چیزی رو یادتون باشه. فرزند شش ماهه شما از طریق بینی نفس میکشه. بنابراین وقتی بینی اش پر باشه، نمیتونه خوب نفس بکشه و اذیت میشه.برای جلوگیری از این کار اولاً بینی اش رو با استفاده از پوار بینی خالی کنید. در اتاقی که میخوابه از دستگاه ایجاد رطوبت استفاده کنید تا راه تنفس از طریق بینی اش آزاد بشه.
  • یه کار دیگه هم میشه برای سرماخوردگی انجام داد. مقدار مواد غذایی که بهش میدید رو کمتر کنید و در عوض وعده های غذایی اش رو افزایش بدید. چون وقتی غذا میخوره براش سخت تره که نفس بکشه.
  • به فرزندتون هیچ دارویی که برای بزرگسالان هست، ندید. پزشکان دادن چنین داروهایی رو به بچه های زیر شش سال توصیه نمیکنند. چون علاوه بر اینکه کمکی نمیکنه، اثرات جانبی زیادی هم داره.
  • از طرفی دیگه چون بیشتر سرماخوردگی ها ویروسی هستند، آنتی بیوتیک ها عملا تاثیری ندارند. کوچولو باید به کمک سیستم بدنی اش با این ویروس مبارزه کنه. اگر زمانی این سرماخوردگی با تب همراه شد، پزشک نوزاد شاید استامینوفن برا فرزند شش ماهه شما تجویز کنه.

همه بچه‌ها منحصر به فرد هستند و در مدت زمان مشخصی به نقاط عطف رشد خود می‌رسند. این مقالاتی که ما درباره رشد هفته به هفته نوزاد می‌نویسیم، جزئیاتی درباره این مراحل به شما می‌گوید و اینکه ممکن است چه اتفاقی رخ دهد. اگر الان رخ نداده باشد، در آینده این اتفاق می‌افتد. اگر نوزاد شما نارس بوده، توجه داشته باشید که نوزادان نارس برای رسیدن به مراحل خاصی از رشد به زمان بیشتری نیاز دارند. به شما توصیه میکنیم که هر گونه نگرانی و سوال خود را با پزشکان اطفال در میان بگذارید.

هفته دوم شش ماهگی کودک

دیدگاهتان را بنویسید

از بهترین کتابهای تربیتی کودک (تولدتا سه سالگی)

دکتر فرهنگ هلاکویی در این اثر درباره تربیت و تعلیم کودکان از بدو تولد تا سه‌سالگی سخن گفته است. ویژگی‌های رفتاری و حرکتی کودک در این سن و سال، سلامت فیزیکی و روانی و چگونگی مراقبت از آنان محور سخنان دکتر هلاکویی در این اثر است.