رمز عبور به ایمیل شما ارسال می شود

هفته دوم سیزده ماهگی کودک (12 ماه و دو هفتگی)

هفته دوم ماه دوازدهم کودک

خب به هفته دوم سیزده ماهگی رسیدم. فرزند شما الان دوازده ماه و دو هفته سن داره. در هفته دوم سیزده ماهگی کودک ، وقتشه که کوچلوتون رو پیش دندونپزشک ببرید. خیلی مراقب دندونای فرزندتون باشید. قدر این ملاقات رو بدونید چون دندونپزشک براتون نکات مهمی درباره دندون‌های کودک داره. تو خونه هم حواستون باشه که چجوری دندونای فرزندتون رو مسواک میزنید. از یه مسواک خیلی کوچیک استفاده کنید و فقط یه ذره خمیر دندون روش بمالید.

در این هفته، تغذیه کودک هم تغییر میکنه و شیر گاو با افتخار به منوی غذاییش اضافه میشه. سعی کنید حداقل 400 گرم شیر بهش بدید. توجه کنید که بیشتر از 600 گرم به فرزندتون شیر گاو ندید.

یه خبر خوب براتون داریم. کوچولوی یک ساله شما الان ممکنه عاشق استفاده از قاشق باشه و دوست داشته باشه با قاشق غذا بخوره. بدون شک صحنه غذا خوردن کودک با قاشق بسیار بامزه میشه و پیشنهاد میکنیم که این لحظات رو ثبت کنید.

در این مطلب، تمرکز ما بیشتر بر روی اولین مراجعه به دندانپزشک هستش. البته نکات خیلی مهمی رو هم بهتون درباره شیر گاو و روتین خواب کودک که از اهمیت بسیار زیادی در هفته دوم ماه دوازدهم کودک برخورداره، میگیم. با ما همراه باشید.

چرا باید به دندانپزشک مراجعه کنید؟

مراجعه به دنداپزشک

یه نوبت دندانپزشکی برا کودک 12 ماهه تون بگیرید. البته انجمن دندانپزشکی آمریکا میگه که بهتره پیش دندونپزشکی برید که وضعیت کودکتون رو مدام چک کنه. چون آمار میگه که حدود 40 درصد از کودکان تو سن 5 سالگی، دندوناشون دچار پوسیدگی میشه و این ممکنه روی دندونای دائمیش هم اثر بذاره.

اولین ملاقات با دندونپزشک یه فرصته تا دهنِ کودکتون به طور دقیق چک بشه. تا اگه دکترش در هفته اول سیزده ماهگی چیزی رو از قلم انداخته باشه، مشخص بشه. این ملاقات همچنین به دندونپزشک یه فرصت خوب میده که به شما درباره دندونهایی که در حالِ جوونه زدن هستن یه سری نکات رو بگه، از ایجاد حفره بین دندونا جلوگیری کنه. همچنین شما دیگه میدونید از چه خمیردندونی و با چه میزان فلوراید استفاده کنید.

به نظر میاد که این ملاقات خیلی خوبه و در سلامت دندون کوچولوتون تاثیر زیادی داره(به هیچ عنوان از دستش ندید). در مورد نوع دندونپزشک هم که بستگی به خودتون داره. بهتره سعی کنید پیش دندونپزشکایی برید که مطبشون طراحی کودکانه داشته باشه.

تو خونه هم مثل قبل دوندونای کوچولوتون رو با یه مسواک خیلی نرم و یه ذره خمیردندون مسواک بزنید. یه نکته: موقع گذاشتن خمیر دندون رو مسواک، برا اینکه حواس فرزند یک ساله تون پرت بشه، یه مسواک بدید دستش.

تغذیه: اضافه شدن شیرِ گاو به منوی غذایی کودک و باقی ماجرا…

دادن شیر گاو به کودک در هفته دوم دوازده ماهگی

الان که فرزند شما دیگه یک سالگی اش رو رد کرده، میتونید شیر گاو رو به منوی غذایی اش اضافه کنید. شیری که احتمالاً بخش مهمی از رژیم غذایی کودکتون رو تشکیل میده.

تو هفته دوم سیزده ماهگی کودک ، بهترین نوشیدنی برا فرزندتون خوردن شیر گاو از نوع پر چرب هستش. چون کودک نوپا برا رشد و همچین انرژی زیادی که نیاز داره، به چربی نیاز داره.

استثنا

اگه شما دچار اضافه وزن هستید و تو خانواده تون سابقه چاقی، کلسترول خون بالا و بیماری قلبی دارید، شاید بهتر باشه که دکتر فرزندتون تغذیه اش رو با شیر کم چرب تر شروع کنه.

اگه به فرزندتون شیر پر چرب دادید، میتونید با خیال راحت تو 24 ماهگی بهش شیر کم چرب یا بدون چربی بدید.

خوردن شیر گاو و نکات مربوط به آن

شیر گاو از تمام مواد مغذی که فرزندتون بهش نیاز داره، برخورداره. البته به هیچ عنوان در مقداری که به فرزندتون میدید، زیاده روی نکنید. شاید الان براتون این سوال پیش بیاد که چه مقداری مناسبه؟

سوال خوبیه و خوشبختانه مختصصان تغذیه به این سوال جواب دادن. گفته میشه که بهتره بین 450 تا 600 گرم شیر گاو به فرزندتون بدید. البته توجه کنید که بیشتر از این مقدار ضرر داره براش.

بعضی از بچه‌ها در هفته دوم سیزده ماهگی عاشق شیر گاو هستن و بنابراین پدر و مادر کار سختی پیش رو ندارن. اما همونطور که گفتیم، در دادن شیر گاو به فرزند یک ساله تون زیاده روی نکنید. اگه به کوچولتون بیشتر از 600 گرم شیر گاو بدید، معده اش پر میشه و جا برا غذاهای دیگه ای که برا رشدش عالی هستن، باقی نمیمونه. یادتون باشه که رژیم فرزندتون باید متعادل باشه تا بتونه خیلی خوب رشد کنه.

اگه فرزندم شیر گاو نخورد، چی کار کنم؟

گروه دیگه هم بچه هایی هستن که وقتی بوی شیر گاو رو حس میکنن، دماغشون رو میگرن. به هر حال شیر گاو با شیر مادر و حتی شیر خشک از نظر مزه و بافت خیلی فرق میکنه. خب حالا چیکار کنیم؟ یه راهی هست که میشه کودکان بی میل به خوردن شیر گاو رو ترغیب کرد. کافیه یه کمی شیر خشک و یا شیر مادر رو با شیر گاو ترکیب کنید. برا این کار به ازای هر سه پیمونه شیر گاو، یه پیمونه شیر مادر یا شیر خشک میریزید. به تدریج مقدار شیر گاو رو بیشتر کنید تا زمانی که 100 درصد بشه.

برای غذا خوردن کودک با قاشق عجله نکنید…

از جمله موارد جالب توجه دیگه اینه که کودک 12 ماهه تون دوست داره غذا خوردن با قاشق رو امتحان کنه. البته بدون شک این کار رو به بهترین شکل ممکن انجام نمیده! خودتون رو برا یه خورده کثیف کاری فرزندتون آماده کنید و اونو به حال خودش رها کنید.

واقعیتش اینه که غذا خوردن با قاشق یکی از بهترین راه ها برای هماهنگی بین حرکات دست و چشم کودکه. بذارید خودش این کار رو تنهایی انجام و از صحنه های خنده داری که فندق کوچولو ایجاد میکنه، لذت ببرید. خودش وقتی به 18 ماهگی برسه، غذا خوردن با قاشق یاد میگیره. تا اون زمان کودکتون رو به حال خودش رها کنید.

روتین خواب کودک

روتین خواب کودک در دوازده ماهگی

چرت زدن به ویژه در طول شب ، یکی از اون لحظه های کمیابه که پدر و مادر میتونن یه نفس راحت بکشن و یه کم استراحت کنن. اما همین که فرزندتون وارد یک سالگی میشه، ممکنه در مقابل چرت زدن مقاومت کنه و دچار بی خوابی میشه(ای وای پس چیکار کنیم؟). این تنها اتفاقی نیست که میفته! رشد استقلال شخصیتی کودک باعث میشه بهونه گیری هاش در طول شب شروع بشه.

مهم نیست چجوری! در طول روز با فرزندتون وقت زیادی بگذرونید تا خسته بشه و شب زود بخوابه. ممکنه با همسرتون قرار بذارید که بعضی کارا رو اون و یه سری کارها رو خودتون انجام بدید. مثلا همسرتون میتونه اونو حموم کنه، پوشک عوض کنه و شما داستان بخونید براش. بهتره از هر کدوم از شما و همسرتون یه زمانی رو تو طول روز استراحت کنید. شب ها هم نوبتی بچه رو به رختخواب ببرید.

یه کار دیگه برا داشتن یه روتین خواب آسون اینه که از یه پرستار یا یکی از اعضای فامیل بخواید که روتین خواب کودک رو انجام بده(البته انجام این کار به موافقت شما بستگی داره). در هر صورت، روتین خواب کودک باید جوری باشه که اون به حضور شما برای خوابیدن نیازی نداشته باشه. خب مراحل رشد کودک در هفته دوم سیزده ماهگی همینجا تموم میشه.

جمع بندی

در این مقاله فهمیدیم که باید چه کارهایی در هفته دوم ماه سیزدهم کودک انجام بدیم. تمام تلاش ما در تربیت گرام بر این اساسه که بتونیم مطالب مختلف درباره فرزندپروری و روانشناسی کودک رو به زبون ساده براتون بگیم. امیدواریم که از این مطلب خوشتون اومده باشه. خیلی خوشحال میشیم نظراتتون رو درباره این مقاله با ما اشتراک بذارید.

احمدرضا کرمی

احمدرضا کرمی

مهندس الکترونیکی هستم که بعد از فارغ التحصیلی و به صورت کاملا اتفاقی وارد حوزه محتوا شدم. از قدیم عاشق ادبیات و زبان فارسی و دلباخته زبان انگلیسی بودم اما به دلیل برخی مسائل نتوانستم طعم شیرین وصال را بچشم. از همان ابتدا نوشته‌های من به صورت تحلیلی و کاربر محور بوده که ناشی از مدل ذهنی ارزش آفرینم و همچنین تحصیل در رشته مهندسی الکترونیک است. پس از آشنایی با بازاریابی محتوایی و علم مارکتینک، تکنیک‌های نویسندگی اثربخش را چاشنی کارم کردم. دیگران مرا کارشناس بازاریابی محتوایی می‌خوانند. خودم اما فکر میکنم نویسنده‌ای هستم که دغدغه ارزش آفرینی دارد و استفاده از علم بازاریابی در این راه به من کمک می‌کند. هدف غایی من این است که همچنان که خودم از نوشته‌هایم لذت می‌برم، باری هر چند کوچک از دوش خوانندگان مطالبم بردارم.

پرسشی دارید؟ پاسختان را خواهیم داد ...

دیدگاهتان را بنویسید