چگونه با فرزندی که دست بزن دارد برخورد کنید؟

چگونه با فرزندی که دست بزن دارد برخورد کنید؟

چگونه با فرزندی که دست بزن دارد برخورد کنید؟

بچه ها، فرشته های مهربان و کوچکی هستند که با آمدنشان، زندگی پدر و مادر خود را شیرین تر می کنند. درست است که بچه ها بسیار بامزه و دوست داشتنی هستند؛ اما گاهی اوقات رفتارهایی را از خود نشان می دهند که باعث نگرانی پدر و مادرشان می شود! عادت به کتک زدن و دست بزن داشتن، یکی از رفتارهای نامناسب در کودکان است که می تواند باعث تعجب و شوکه شدن پدر و مادر شود. در این نوشته از تربیتگرام می خواهیم درباره علل و راه های برخورد با کودکی که دست بزن دارد با شما حرف بزنیم و دعوت می کنیم که تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

چگونه با فرزندی که دست بزن دارد برخورد کنید؟

چرا بعضی از بچه ها، دیگران را کتک می زنند؟

هیچ کس دوست ندارد که فرزندش دست بزن داشته باشد. وقتی پدر و مادر مشاهده می کنند که فرزندشان، بقیه بچه ها را کتک می زند و پرخاش می کند، خجالت زده و نگران می شوند؛ زیرا فکر می کنند که فرزندشان قلدر و زورگو شده است! اما این موضوع درست نیست و دست بزن داشتن بچه ها، دلایل زیادی می تواند داشته باشد. وقتی دلایل پرخاشگری و کتک زدن بچه خود را بدانید، راحت تر می توانید این مساله را حل کنید. پس بیایید ببینیم که دلایل موثر در پرخاشگری و دست بزن داشتن کودکان چیست؟

کتک کاری کردن بچه ها، معمولا به دلیل یکی از موارد زیر است:

 1. فرزند شما هیچ کنترلی روی شرایط زندگی اش ندارد و به همین دلیل کودکتان ناراحت، ناامید و عصبی شده است. احساس ترس و ناامنی در رفتار کودک شما تاثیر زیادی می گذارد.
 2. فرزند شما به دنبال جلب محبت و توجه است و با کتک زدن دیگران، جلب توجه منفی می کند.
 3. یکی دیگر از دلایل این موضوع، این است که والدین کودک رفتار خشنی با بچه ها دارند و بچه های خود را کتک می زنند؛ در نتیجه فرزندشان هم یاد گرفته است که بقیه افراد را بزند و تنبیه کند.
 4. یکی دیگر از دلایل پرخاشگری و دست بزن داشتن بچه این است که او اختلالات بیش فعالی دارد و به خاطر این موضوع، ناسازگار شده است.
 5. وجود هیجانات زیاد و کنترل نشده هم باعث می شود که بچه ها به کتک زدن روی بیاورند و با زدن، انرژی و هیجان خود را تخلیه کنند.
 6. ناتوانی در بروز احساسات، یکی دیگر از دلایل دست بزن داشتن کودکان است. وقتی فرزند شما رنجیده، خسته و خجالت زده باشند، شروع به زدن دیگران و مخصوصا پدر و مادرشان می کنند. احتمالا بچه هایی را دیده اید که قبل از گریه کردن، به پدر یا مادر خود پناه می برند و آنها را می زنند! دلیل این رفتار، ناتوانی بچه ها در بروز احساساتشان است.

چرا بعضی از بچه ها، دیگران را کتک می زنند؟

نحوه برخورد درست با کودکی که دست بزن دارد چیست؟

 • اول از همه، مطمئن باشید که این مساله کاملا طبیعی است.

پرخاشگری و دست بزن داشتن بچه ها، یک مساله بسیار طبیعی و رایج است. بسیاری از بچه ها، بعد از ۲ سالگی عادت به کتک زدن را پیدا می کنند و درکی از اینکه کتک زدن بقیه کار بدی است ندارند. پس فکر نکنید که بچه شما برای درآوردن حرص شما، بقیه را کتک می زند و قصد عصبانی کردنتان را دارد!

 • برای اینکه عادت دست بزن فرزند خود را از بین ببرید، به او احساس امنیت بدهید.

گفتیم که احساس ترس و ناامنی در رفتارهای خشن و پرخاشگرانه فرزندتان تاثیر زیادی می گذارد؛ پس برای اینکه عادت دست بزن فرزند خود را از بین ببرید، به او احساس امنیت بدهید و اجازه ندهید که احساس ترس و نگرانی کند. گاهی اوقات فرزند شما در شرایطی قرار می گیرد که احساس کمبود یا خجالت می کند؛ در نتیجه این وظیفه شماست که به فرزندتان احساس امنیت را منتقل کنید و این اطمینان را به او بدهید که در کنارش هستید.

 • اوضاع را بدتر نکنید!

اگر بعد از کتک کاری فرزندتان، شما نیز عصبانی شوید و او را تنبیه کنید، فقط اوضاع را بدتر خواهید کرد و هیچ مشکلی را حل نمی کنید. پس لطفا در چنین شرایطی آرام باشید، نفس عمیق بکشید و خودتان را کنترل کنید. بدانید که این رفتار کودک شما به دلیل ترس و خشم اوست و شما باید با آرامش و صمیمیت، ترسش را کم کنید.

 • به فرزندتان کمک کنید تا احساسات خود را بشناسد و آنها را ابراز کند.

یکی از راهکارهای عالی برای کمک به فرزندی که دست بزن دارد این است که به او کمک کنید تا احساسات خود را بشناسد و آنها را احساس کند. باور کنید که فرزند شما می داند که زدن دیگران، کار خوبی نیست؛ اما نمی تواند جلوی خودش را بگیرد و این وظیفه شماست که به او کمک کنید تا احساساتش را کنترل کند. مثلا پیش فرزندتان بروید و با آرامش به او بگویید که: «می دونم از دعوا و زدن دوستت ناراحتی و احساس خوبی نداری. اون لحظه من کنارت نبودم تا به تو کمک کنم؛ اما الان پیش تو هستم و تو در امنیت هستی. اشکالی نداره اگر گریه کنی یا بخوای بری پیش دوستت و ازش معذرت خواهی کنی!»

 • فرزندتان را اصلا سرزنش نکنید!

اگر بعد از اینکه کودکتان کسی را زد، او را سرزنش کنید، فقط به او احساس بدی را منتقل خواهید کرد. با سرزنش کردن، کودک شما احساس می کند که بچه بدی است و شما دیگر دوستش ندارید؛ در نتیجه احساس ترس و نگرانی می کند و عصبی تر می شود. پس برای حل مساله پرخاشگری فرزندتان، باید با او همدلی کنید. وقتی در چنین شرایطی در کنار فرزندتان باشید، او یاد می گیرد که باید با دیگران به خوبی رفتار کند و دلیلی برای ناراحتی و عصبانیت نیست.

مشاهده این مطلب
دکتر هلاکویی :نگاه بد و منفی به ادرار و مدفوع کودک و عواقب آن

• فرزندتان را اصلا سرزنش نکنید!

 • محکم و قاطع باشید.

اگر کودک شما برای رسیدن به خواسته خاصی پرخاشگری می کند و شما را کتک می زند، در آن لحظه به درخواستش اهمیت ندهید؛ بلکه با او حرف بزنید. در این لحظه، مهربان ولی قاطع باشید! پرخاشگری را با پرخاشگری جواب ندهید. طوری رفتار نکنید که کودک حس کند با کتک زدن می تواند دیگران را مجبور به پذیرفتن خواسته هایشان کند. با ترک کردن اتاق و کمی بی محلی می توانید به کودک نشان دهید که این روش، کار جالبی نیست و نمی تواند با این کار با دیگران ارتباط داشته باشد.

 • اجازه دهید کودک شما خودش را خالی کند.

اگر بعد از دعوا، کودکتان دوست دارد گریه کند، او را متوقف نکنید و به او زمان بدهید تا به خودش بیاید و احساساتش را نشان دهد. اگر کودک شما بعد از دعوا میل به تنهایی دارد، او را برای دقایقی تنها بگذارید و به او فرصت فکر کردن بدهید.

 • کودک خود را از محل دعوا دور کنید.

وقتی دعوا و درگیری رخ می دهد، سعی کنید کودکتان را از محل دور کنید تا بتواند آرام شود. با این کار، خودتان هم می توانید آرامش بیشتری داشته باشید. با این کار، احتمال بروز رفتارهای نامعقول و عجولانه نیز بسیار کمتر می شود.

 • با کودکتان حرف بزنید.

یکی از بهترین و موثرترین راه ها برای از بین بردن عادت به کتک کاری فرزندتان این است که با او حرف بزنید و به او یاد بدهید که می تواند درباره احساساتش حرف بزند. وقتی تمام حرفهایش را زد، او را بغل کنید و او را آرام کنید. مثلا می توانید از او بپرسید که چرا از دست دوستش عصبانی شده است یا او را گاز گرفته است؟ یادتان باشد که احساسات کودک را تحلیل نکنید و فقط به او آرامش و اطمینان خاطر بدهید تا نگرانش اش درباره قضاوت شما از بین برود.

 • او را بخندانید.

بعد از دعوای کودک، خنداندن او باعث بهتر شدن روحیه اش می شود و احساسات خوب را جایگزین احساسات بد می کند. پس اگر می خواهید دست بزن فرزند خود را از بین ببرید، یاد بگیرید که با خنده، شوخی و بازی به او کمک کنید تا حال بهتری داشته باشد. حتی می توانید در حین بازی، روش درست رفتار کردن با دیگران را به او یاد بدهید.

 • به فرزندتان بیشتر محبت کنید.

در بسیاری از موارد، دست بزن داشتن فرزند شما به دلیل کمبود محبت اوست و او می خواهد توجه شما را جلب کند. در نتیجه با بیشتر محبت کردن و توجه کردن به او می توانید این موضوع را حل کنید. یاد بگیرید که مثل یک پدر و مادر دلسوز، به فرزندتان اهمیت کنید، نهایت عشقتان را به او ابراز کنید و واقعا با او وقت بگذرانید. اجازه دهید فرزندتان، عشق شما را کاملا لمس کند و مطمئن شود که شما همواره دوست و تکیه گاه او هستید.

 • ریشه این مساله را پیدا کنید.

در بسیاری از موارد، دست بزن داشتن فرزند شما و پرخاشگری او، ریشه در مشکلاتی مثل خواب کم و بی کیفیت، شرایط جسمی نامناسب، کم غذا خوردن و بدغذایی، برخورد بد والدین و… دارد. برای از بین بردن هر رفتار و حرکت اشتباه فرزندتان، بهتر است ریشه یابی کنید و مشکل را از ریشه حل کنید. مثلا اگر مدتی است فرزندتان به اندازه کافی غذا نمی خورد، با درست کردن غذاهای مقوی و موردعلاقه او، جلوی گرسنگی و عصبی شدنش را بگیرید.

مشاهده این مطلب
اختلاف نظر والدین با پدربزرگ و مادربزرگ

در این نوشته با علل و راه های برخورد با فرزندی که دست بزن دارد آشنا شدید. امیدواریم با کمک راهکاری این نوشته بتوانید این موضوع را در وجود فرزندتان حل کنید.

از اینکه تا انتهای این نوشته با ما همراه بودید از شما متشکریم.

 

2 دیدگاه برای “چگونه با فرزندی که دست بزن دارد برخورد کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *