راه های افزایش حرمت نفس در کودکان

راه های افزایش حرمت نفس در کودکان

راه های افزایش حرمت نفس در کودکان موضوع بسیار مهمی ست که دراین مقاله قرار هست به آن بپردازیم. ابتدا باید تعریفی داشته باشیم از اعتماد به نفس و حرمت نفس. متاسفانه در فرهنگ عامه اعتماد به نفس و حرمت نفس(عزت نفس) را هر هم معنی می دانند. ولی این دو موضوع متفاوت هستند که در ادامه به آن می پردازیم.

مفهوم اعتماد به نفس

اعتماد به نفس به معنای توانایی انجام کار و رسیدن به هدف تعریف می شود. مردم دو گونه اند یا اعتماد به نفس مثبت دارند و می گویند می توانم ف و یا اعتماد به نفس منفی دارند و می گویند نمی توانم.

مفهوم حرمت نفس

حرمت نفس یعنی من خوب و دوست داشتنی هستم همانطور که تو خوب و دوست داشتنی هستی و هدف رسیدن به مرحله ای است که انسان به این نتیجه برسد که من نه از تو بهترم و نه بدتر نه بالاترم و نه پایینتر ،تو  توهستی و من  منم. که اگر به ان درک برسیم کار ما درست است.

حرمت نفس در کودکان

به طور منظم می توان خواند، نوشتن ،نقاشی کردن و یا استفاده از ماشین لباسشویی را به کودک آموخت، اما آموزش تقویت حرمت نفس در کودکان با این که مهمترین چیز برای بچه هاست ،کاری معمول و ساده نیست.

عزت نفس در کودکان

راه های افزایش عزت نفس در کودکان

در ادامه مطلب با ما باشید با بیان راه حل هایی جهت افزایش حرمت نفس در کودکان. این راه کارها بسیار مفید و چاره ساز برای کودکانی هستند که خجالتی بوده و یا مدام در انجام کار ها خود را ناتوان می پندارند.

عشق و تایید بدون قید و شرطی

اساس حرمت نفس سالم، احساس عشق و تایید بدون قید و شرطی است که کودک از جانب والدین خود در سه سال اول دریافت می کند. همانطور که بچه ها از جاده ای نا هموار به سوی بزرگسالی پیش می روند، نیاز به میزان چشمگیری از این نوع عشق دارند.مراقب باشید که این عشق را هر روز به او نشان دهید و آن را با حرف ها ،کار ها و با تمام وجودتان به او ابراز کنید.

مشاهده این مطلب
تثبیت دهانی در کودکان چیست؟

به فرزندتان کمک کنید تا استعداد های خود را که در آن مهارت داردکشف کند

به فرزندتان کمک کنید تا استعداد های خود را که در آن مهارت داردکشف کند.بگذارید انواع ورزش ها ،سرگرمی ها و فعالیت ها را امتحان کند. او را تشویق کنید تا خود را در جریانچیزهایی قرار دهید که به نظرش درآنها مهارت داردو از آنها لذت می برد. موفقیت باعث افزایش حرمت نفس در کودکان می شود.

انجام کارهایی از امور روزانه خانه را به فرزندتان واگذار کنید

انجام کارهایی از امور روزانه خانه را به فرزندتان واگذار کنید .کار های خانه باعث می شوند تا کودک احساس کند که عضوی توانا و مسول در خوانواده است.کار های خانه حس قابل اعتماد بودن ،مهارت داشتن  و مهم بودن را به کودک می دهد.

زیاد دور و بر فرزندتان نباشید

زیاد دور و بر فرزندتان نباشید و سعی نکنید همیشه از او مراقبت کرده و یا او را نجات دهید.بگذارید از سعی و تلاش خود و اشتبا هاتش درس بگیرد. بالاترین حس موفقیت کودک از طریق تلاش فردی و موفقیت شخصی ، بدست می آید.

هر روز با تحسین واقعی و دقیق از فرزندتان تعریف کنید

هر روز با تحسین واقعی و دقیق از فرزندتان تعریف کنید .کودک بیشتر از طریق گفتار دیگران و به ویژه والدین خود تصویری از خودش می سازد.وقتی چیز قابل تحسین در او مشاهده کردیدبا استفاده از جملات توصیفی از فرزندتان تعریف کنید،مثلا :« تو بسیار قاطعانه در موردآن تحقیق کار کردی تا بالاخره به پایان رسید. این کار نیازمند پشتکار و مقاومت است که تو هر دو را داری.»

مشاهده این مطلب
تاثیر موسیقی در رشدکودک

کلماتتان را با دقت انتخاب کنید

کلماتتان را با دقت انتخاب کنید. ممکن است اوقاتی را به خاطر بیاورید که والدینتان به شما می گفتند:«مشکل تو چیست؟» یا « چرا همه چیز را فراموش می کنی؟» واکنون بدون فکر کردن به ضربه ای که این گونه حرف ها می زنند،آنها را در مورد فرزندتان تکرار می کنید.

در مورد معنای حرف هایتان فکر کنید و جایگزین هایی برای آنها بیابید که منظور شما را بسیار واضحتر برسانند.

به فرزندتان کمک کنید تا نگرشی مثبت به زندگی داشته باشد

به فرزندتان کمک کنید تا نگرشی مثبت به زندگی داشته باشد. جملات بد بینانه اورا به آرامی اصلاح کنید.وقتی می گوید:«نمیتوانم این کار را انجام دهم» پاسخ دهید :« دوباره سعی کن. من به تو اعتماد دارم» اگر غر می زند که:«مندست و پا چلفتی هستم،هیچوقت فلان کار را یاد نمی گیرم» بگویید یادگیری هر کار جدیدی دشوار است.یادت می آید اولین باری که می خواستی دوچرخه سواری یاد بگیری چند بار زمین خوردی؟اما حالا بهتر از من دوچرخه سواری می کنی!»

 

کتاب تولد تا سه سالگی

کتاب تولد تا سه سالگی

این کتاب با توجه به سمینار های دکتر فرهنگ هلاکویی در خصوص پرورش تعلیم و تربیت کودک و نوجوان برای سنین تولد تا سه سالگی نگارش و به چاپ رسیده است.

خرید کتاب تولد تا سه سالگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *