تاثیر موسیقی در رشدکودک

تاثیر موسیقی در رشد کودک

تاثیر موسیقی در رشدکودک و نکاتی درباره آموزش آن

با توجه به اینکه بین ۵ تا ۷ سالگی تاثیر موسیقی روی بچه ها تا حدود زیادی اثبات شده ،اما شدت آن به اندازه ای نیست که معمولا ادعا می شود و مخصوصا بعد از هفت سالگی تاثیرات آن محدود تر هست و عوامل رشد هوشی و عقلی که به آن مرتبط کرده اند گر چه همچنان وجود دارد اما به شدت ،وسعت و عمقی نیست که برخی از اوقات مطالعات سطحی یا گفت و گو های کلی و عمومی آن را مطرح کرده اند. ولی به هر حال جزء بسیار مهم و اساسی از رشد و تکامل فرزند من و شما هست و اصولا موجب حساسیت حواس و لطافت و ظرافت احساس می شود و فرد را با نوع دیگری و جلوه ی بهتری از خود آشنا کرده و در ارتباط بهتر ،عمیق تر و زیباتری در دیگران و طبیعت قرار می دهد.

به همینجهت است که خواندن کودکان و تشویق کودکان برای خواندن به رشد آنها کمک می کند. وقتی که خواند به صورت دست جمعی هست نتنها در بچه ها توانایی تشخیص و تفکیک و شنوایی را قوی تر می کند ،توجه و تمرکز آنها را نیز افزایش می دهد. همچنین به خاطر آهنگین بودن کلمات زمینه ای را فراهم می کند که فرزن من و شما با اشتیاق و راحتی بیشتری بتواند زبان را بیاموزد.

همینجاست که شاید برخی از اوقات اگر ما علاقه مند هستیم که فرزندمان زبان فارسی یا انگلیسی را یاد بگیرد آشنا کردن او با آهنگ ها ،ترانه ها و اشعار فارسی یا انگلیسی در بسیاری از موارد یکی از بهترین راه ها به جهت آموزش زبان است و بسیارند بچه هایی که حجم لغات و توانایی های خودشان را از طریق شنیدن آهنگ و یا خواندن آنها که موجب شادی و لذت فراوان برای آنها و دیگران است افزایش دهند.بنابر این پدر و مادر می توانند مخصوصا از طریق آهنگ ها و اشعار زمینه و شرایطی را فراهم کنند که به راحتی و سهولت فرزندشان را با زبان آشنا کنند.

به هر حال مهم این است که فرزند من و شما از حدود هفت سالگی به بعد آلتی از آلات موسیقی را بنوازد.گرچه برخی از بچه ها از حدود چهار یا پنج سالگی چنین توانایی و استعدادی را دارند و مخصوصا هماهنگی و هرمونی میان چشم و مغز و دستان آنها به وجود آمده و پایین و بالا و چپ و راست را دیگر اشتباه نمی کنند، و بنابراین می توانند به راحتی آلت موسیقی را بنوازند ولی برای برخی از بچه ها باید تا سن ۷ یا ۸ سالگی صبر کرد تا توان لازم برای این امر را به جهت نواختن آلت موسیقی پیدا کنند.

انتخاب معلم مناسب

مهم در این جا انتخاب معلم هست.معلمی که به تجربه موسیقی ،به لذت موسیقی ،به محیط و رابطه مناسب توجه دارد تا احتمالا نواختن آهنگ به صورت درست و دقیق و مخصوصا برخی اوقات با تمرینات و انتظارات و تکرار های آزار دهنده و اذیت کننده گرچه ممکن است فرزند من و شما را برای نواختن قطعه ای آماده کند ،اما میل و اشتیاق او را برای ادامه این کار از میان می برد.

مشاهده این مطلب
مدیریت اضطراب کودکان درباره ویروس کرونا

به همین جهت هست که انتخاب معلمی که موسیقی را برای فرزند من و شما حس و احساس کند و با قدم های کوچ و کوتاه او پیش یرود نه با انتظارات و قدمهای بلند خودش یا من و شما، می تواند میل به اموختن موسیقی و ادامه این کار در فرزند من و شما به وجود بیاورد.

ولی باید بدانیم که تقریبا همه بچه ها چند بار در دوران دبستان و دبیرستان از رفتن به کلاس موسیقی سر باز می زنند و از تمرین خودداری می کنند مهم این است که من و شما آنها را تشویق کنیم که همچنان این کار را ادامه دهند.برخی از اوقات به آنها هفته  و ماهی فرصت بدهیم که احتمالا چنین کاری نکنند ولی اگر اشتیاقی را در آنها بوجود آورده باشید و شرایطی را فراهم کنیم احتمالا چنین خواهند کرد.

 

نکته مهم:

نکته مهم این است که درصد بسیار کمی از بچه ها در ۱۸ سالگی به بعد کار موسیقی را ادامه میدهند ولی از آنجایی که تجربه آشنایی با موسیقی و آلات موسیقی و اصولا این چنین نظم و انظباط فکری اهمیت و ارزش فوق العاده ای دارد پدر و مادر نباید از این که فرزندشان بعد از دو سال یا پنج سال یا هفت سال موسیقی راکنار گذاشته ناراحت باشند زیرا در همان دوران فایده و استفاده لازم را از فرزدشان برده است،ای کاش که آن را ادامه می داد اما به هر حال به دلیل این که ادامه نداده است پس آنچه که انجام شده بیهوده و دور ریخته شده حتما درست نخواهد بود. من و شما حتما برای همه عمربه دانشگاه نمی رویم و چهار سال پنج سال یا شش سال بعد از آن بیرون می آییم، اما قطع و پایان دادن به آن نشان دهنده این نیست که آن ایام بیهوده و بی حاصل بوده است.

به همین جهت است که اگرچه کوشش می کنیم فرزندانمان این راه را ادامه بدهند با موسیقی و نواختن آلات موسیقی خودشان را همراه کنند و در طول عمرشان که چنین کاری انجام دهند ولی مثل درصد بیشتری از بچه ها در انجام این کار علاقه ای نشان نداد و آن را متوقف کردند همچنان باید به خاطر دورانی که آنچه لازم بوده انجام می دادند خوشحال باشیم.

به هر حال بسیار مهم است که در این کلاس ها پدر و مادر حظور داشته باشند و چه بهتر که خود پدر و مادر اگر در این زمینه آمادگی و فرصتش را داشته باشند با فرزندشان در کار آموختن آلت موسیقی همراه باشند .چنین ارتباطی و چنین اشتیاقی کار را برای فرزندان بسیار راحت و بهتر می کند.

مشاهده این مطلب
دلایل لکنت زبان در کودک و راه های برخورد با آن از دید دکتر فرهنگ هلاکویی

اما نکته بسیار مهم این است که که ما در جهت موسیقی مانند ورزش باید به تجربه ولذت بردن از آن توجه و تاکید بسیاری داشته باشیم و جنبه نمایشی و یا احتمالا چشم به هم چشمی را به حداقل خود برسانیم.

متسفانه در بسیاری از موارد تمام کوشش من و شما به خاطر این که فرزن ما چنین کاری را ادامه دهد احساس خوبیست که ما می کنیم و افتخاریست که در این زمینه داریم .

به هر حال می دانیم موسیقی علاوه بر این که زبان را می آموزد و با صدا و اسوات من و شما را آشنا می کند در جهت تقویت حافظه نقش بسزایی دارد و ضمنا ظرافت های خاصی را جهت رساندن و گرفتن پیام و ایجاد ارتباط را موجب می شود.

مطالعات انجام شده نشان می دهد موسیقی کلاسیک و موسیقی های اصیل ارتباط عمیق تریرا به وجود می آورند و توانایی را در جهت تشخیص و درک موسیقی فراهم می کنند. به هر حال شناخت موسیقی ،آشنایی با تاریخ موسیقی ،توجهی به فلسفه موسیقی و نگاهی بیشتر از تغییراتی که احتمالا برحسب ظاهر در جسم و جان من و شما بوجود می آورد نشان می دهد که توجه به موسیقی و هنر های دیگر از چه اهمیتی برخوردار است.

برگرفته از سمینار هفت تا سیزده سالگی دکتر هلاکویی

کتاب هفت تا سیزده سالگی دکتر فهنگ هلاکویی

کتاب هفت تا سیزده سالگی 

همانطور که می دانید ۷ تا ۱۳ سالگی دوران مدرسه یا دبیرستان می باشد و غالب اوقات موضوع اصلی و اساسی در این دوره حوادث و اتفاقاتی است که در مدرسه یا پیرامون مدرسه و بعدا در خانه اتفاق می افتد.بنابراین در شرایطی عادی و معمولی فرزندان ما بین ۷ تا ۱۳ سالگی درگیر مدرسه و روابط و موقعیت هایی هستند که در محیط آموزشی وجود دارد…

 

مشاهده و خرید کتاب هفت تا سیزده سالگی

1 دیدگاه برای “تاثیر موسیقی در رشدکودک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *