دکتر هلاکویی:مسائل و مشکلات خواندن و مطالعه فرزندان ۷ تا ۱۳ سال

مورد بسیار مهمی که باید در دبستان در وجود فرزند من و شما کاشته شود «میل به مطالعه و لذت بردن از خواندن کتاب» است.

امروزه می دانیم که اگر فرزند من و شما “درسخوان” شود احتمالا در اولین فرصت از درس خواندن باز می ایستد در حالی که اگر “کتابخوان” شود تا آخر عمر کتاب را به عنوان دوست و رفیق بسیار با ارزش خود خواهد داشت.

خواندن کتاب و علاقه مندی به مطالعه درست مانند این است که فرزند ما هرزمان که اراده کند بزرگان جهان را در کنار خود خواهد داشت و به گونه ای که ما مایل هستیم با ما سخن بگویند و مطالب را با سرعت ویا احتمالا آهنگی که من و شما مایلیم بشنویم و با ما در میان بگذارند. چنین نعمت بزرگی در دنیای امروز باید بسیار مورد توجه قرار  بگیرد و وظیفه پدر و مادر و محیط آموزشی این است که اگر هیچ کار دیگری برای فرزند یا شاگرد خود انجام نمی دهند او را کتابخوان پرورش دهیم.

دکتر هلاکویی - مسائل و مشکلات خواند و مطالعه فرزندان

مهم این است که کتاب ساده ،جالب و جذاب باشد.

از متون ساده عشق به مطالعه و آگاهی به دست می آید.

در بسیاری از موارد مهم این است که کتاب خوانده بشود حتی اگر به خاطر خواند آنقدر ها فهمیده نشده،شاید اهمیت چندانی نداشته باشند. باور بنده این است که باید خواند و این خواندن را با سرعت و به اندازه انجام داد زیرا اگر ما بیش از حد بر روی کلمات توقف کنیم افراد و اقاید خود را با مطالب کتاب درآمیخته ایم و با اگر وقتی که کتابی می خوانیم بهتفکری آنگونه که معلوم و مرسوم و یا انتار است شبیه شویم.

در بسیاری از موارد احتمالا آنچه را که باید از کتاب می فهمیدیم نخواهیم فهمید و مطلب همچنان برای ما همچنان چیزی خواهد بود که به نوعی در ذهن خود ما بوده و حدس و گمان و احتمالا قضاوت و برداشت ما بیش از محتوای کتاب در سیستم آگاهیمن و شما تاثیر داشته است.

به این دلایل بنده تصورمی کنم همین اندازه که بچه ها با سرعتی که راحت هستند کتاب را می خوانند و یا اگر احتمالا با لغتی برخورد کردند که آن را نمی شناسند و من و شما آنجا نبودیم و یا اصولا راغب نبودند،هیچ اشکالی نخواهد داشت که از آن لغت بگذرند زیرا این لغات احتمالا در متون دیگر و مطالب دیگر خواهد آمد و بسیاری از اوقات احتیاجی نخواهد بود که از طریق کتاب معانی لغت،لغات را بیابیم ،بلکه از محتوای جملات میتوانید حدس بزنیم و این نوع آشنایی و آگاهی با لغات به مراتب مفیدتر و از تظر علمی حتی دقیقتر است.

مهم این است که کودک ما بخواند و مهم این است که من و شما به آنها بگوییم چکونه بخوانند در بسیاری از موارد حتی دقت بیشاز حد بچه ها را باید به اطمینان دادن به آنها که مهم این است که کل مطلب را بفهمی و بدانی و درونشان مقدار زیادی تغییر و تخفیف داد و به آنها فرصت داد که میزان آگاهی خودشان را افزایش دهند.

طرح پرسش و یا احتمالا گفت و گو درمورد مطالب خوانده شده اهمیت بسیار ویژه ای دارد

آن زمان که بچه ها خلاصهکتاب را بازگو می کنند ،می دانیم بهترین آموزش اتفاق افتاده زیرا بهترین طریق یاد گرفتن یاد دادن است.در سنین کودکی و نوجوانی فرزند ما اگر شخصی باشد قابل اعتماد و اطمینان و از او بخواهیم در باره مطالب خوانده شده سوالاتی طرح کند تا فرزند ما نیز به طور مختصر توضیحی بدهد و درمقابل این عمل و تلاش او پاداشی گرفته وتشویق شده ،میل خواندن و دانستن و ابراز آن به زبان خودش در او می تواند کاملا رشد پیدا کند و کتابخوان شود.

در همه خانه ها بدون تردید باید کتابخانه ای باشد

اگر تعداد بچه ها بیش از یک یا دو نفر است می توانند کتابخانه مشترکی داشته باشند و یا هرکدام کتابخوانه ای جداگانه ای داشته باشند.

حتما به این نکته توجه شود که حداقل ماهی یک بار فرزند من و شما باید به کتابخانه یا کتابفروشی برود و شاید تنها جایی که نباید در خصوص خرید به هیچ وجه نباید نکات دیگری را مورد توجه قرار داد و یا  فرزندان را به یک یا دو عدد محدود کنیم کتاب خواهد بود.

در خصوص تناسب ،مفید بودن و خوب و درست بودن کتاب حتما باید مورد توجه قرار بگیرد

 • کتابهایی که مربوط به حیوانات و گیاهان و یا بچه حیوانات است توجه عزیزان من و شما را بیشتر جلب می کند
 • اینکه فرزندان ما به نام خودشان اشتراک ویژه ای داشته باشند اهمیت بسیاری دارد
 • بچه ها علاقه به خواندن کتابهای ورزشی و ورزشکاران و کتابهای هنری و شرح حال بزرگان نیزدارند.
 • مطالعات علمی نشان می دهند این گونه مطالعه در بسیاری از موارد الگو و مدل بسیار پرقدرتی به جهت هدفگیری  و جهتگیری آنها در زندگی خواهد بود .داستان و نمایشنامه مخصوصا اگر ما هم از آن باخبر باشیم و خوانده باشیم و یا بخوانیم آن را به صورت عملی دربیاوریم و نمایشنامه نوشته شده را بازی کنیم به فرزتد ما در زمینه های مختلف کمک بسیاری می کند.
 • در سنسن کمی بالاتر اگر کتابهایی که خوانده می شود به دلیل جنبه تاریخی و یا داستانی خودش به صورت فیلم در آمده باشد یهتر است که اول کتاب خوانده شود و بعدا فیلم را با هم تماشا کنیم. در بسیاری موارد این ترکیب تاثیر بسیار زیادی در فرزند ما خواهد گذاشت.
 • کتاب های خنده دار و از این قبیل و یا احتمالا کتابهای مربوط به چشم بندی و بازی های جالب و جاذب مواردی هستند که فرزندان ما به آن علاقه مندند.
 • درباره خواندن کتابی که ضرر و خطری ندارد باید آنها را آزاد گذاشت.
 • در هر خانواده ای بهتر است حدودا ۱۵ تا ۴۰ دقیقه وقت سکوت و مطالعه برای همه اعضای خانواده وجود داشته باشد و چنین عادت پسندیده ای اگر در خانه وجود داشته باشد و او ببیند که پدر و مادر تیز چنین می کنند شاید تنها کالایی که به نوعی همه جا ریخته و آنقدرها که حتما باید سرجایش باشد مورد توجه نیست احتمالا کتاب است، و اگر در وقت خواب بچه ها وقتی که آنها در مسیر رفتن به اتاق خوابشان هستند من و شما کتابی را بگیریم و در کنار آنها مطالعه کنیم تاثیر به سزایی بر روی بچه ها خواهد داشت و این تصاویری که از من و شما در حین خواندن کتاب دارند در ذهن آنها به عنوان الگو و مدل می باشد و راه حلی به جهت گذراندن اوقاتشان می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.
 • با بالا رفتن سن بچه ها می توانیم از آنها بخواهیم از روزنامه ها استفاده کنند و برخی اوقات برای آگاهی و آشنایی انها با لغات مهم و با ارزش کارتهایی را می توان تهیه کرد که یک طرف لغت نوشته شده . پشت آن توضیحی درباره آن لغت و مثالی در جهت کاربرد آن آورده شده باشد و بازی خوبی اشت که ما لغترامی گوییم و او توضیح پشت کارت را برای ما بازگو خواهد کرد.
 • نزدیک به ۵۰ درصد بچه های کلاس چهارم در کشور امریکا از خواندن لذت می برند.بنابر این به نظر می رسد که تلاش پدر و مادر و معلمین در ایجاد چنین عادت مطلوبی به ثمر رسیده است. اما متاسفانه این بچه ها که به کلاس ششم یا هفتم می رسند فقط ۲۵درصد آنها کتاب را به عنوان دوست خودشان و مطالعه را یکی از کازهای لذت بخش می دانند.البته که بچه ها تصور می کنند آنچه که در کتاب آمده حتما درست است.بنابراین باید اول ،کتاب خوب و مفید را انتخاب کرد و دوم این که با مطالب داخل کتاب نباید جنگ و ستیز داشت زیرا فرزند ما در مورد خواندن کتاب دچار تردید و اشکال خواهد شد.
 • پسر بچه ها کتاب های عشقی و داستانیو جنگی را دوست دارند و علاقه ای به خواندن کتابهایی ندارند که ظاهرا از آن دختران است.اما خوشبختانه دختران معمولا محدودیتی ندارند و همه کتاب ها را مطالعه می کنند.

علت های نخواندن و یا رنج بردن از کتاب خواندن

کتاب مهمترین وسیله آموزشی در اختیار همه انسانهاست.فرزند ما میتواند مشکل و مسائلی در مورد کتاب خواندن داشته باشد زیرا متاسفانه آمار نشان می دهد بین ۱۰ تا ۱۵ درصد بچه ها مشکل خواندن دارند. اگر فرزندما علاقه ای به مطالعه ندارد اگر از خواندن کتاب رنج می برد و دست به هر کاری می زند که کتاب را مطالعه نکند و یا در مورد آن به گفت و گو نپردازد و اگر حاظر نیست داستان بلند مدتی را که برای او میخوانیم بشنود و اگر خودش توان این را ندارد که خودش کتاب را بلند بخواند ویا احتمالا در وقت خواند آنچنان آن را یک دست و یک نواخت نمی خواند و با اشکال و غلط می خواند و به نظر می رسد که به معنای آن پی نمی برد و یا در وقت خواندن کتاب همچنان برای خودش می خواند لبهایش را حرکت می دهد و درست مانند این است که بلند می خواند احتمالا اشکال کار در خواندن ویادگیری او وجود دارد و حتما ضرورت دارد برای آن اقدامی کرد و مشکل را برطرف ساخت.

بسیاری از اوقات این مشکل می تواندجنبه فیزیکی و بدنی داشته باشد و مرتبط با چشم و گوش او یا مسیر تجزه و تحلیل ،مطالبی باشد که در ذهن او وارد می شود.

متاسفانه بچه ها به علت مشکلات و مسائل فیزیکی و بدنی و مشکلات مربوط به مغز و سلسله اعصاب و یا مسائل مربوط به بهره هوشی و یا اشکال در یادگیری و برخی از اوقات مشکلات و مسائل روانی ، توانایی خواندن را با توجه  به انتظاری که از سن و سال آنها مرود ندارند و حتما در اینگونه موارد باید اقدام لازم را انجام داد.

در برخی از کشورهای اروپایی و آمریکا قوانینی وضع شده که مدارس را ملزم می کند تا بچه ها را از ۳سالگی تا گرفتن دیپلم و حتی اگر به ۲۱ سالگی رسیده باشند و دیپلم نگرفته باشند باز تحت پوشش قرار بدهند و مدرسه موظف است که همه فرصت ها و امکانات را در اختیار پدر و مادر و شاگردان خود بگذارد. باید جلسات مشاوره ای تشکیل شود که در آن علاوه بر معلم ،معمولا روانشناس و مشاوره مدرسه و یکی از اعضای کادر اداری مدرسه گفت و گویی درباره مسائل فرزند ما داشته باشند و اگر در این زمینه به نتیجه ای رسیدند یا بعد از گزارشی که روانشناس یا روانپزشک در باره می دهد تصمیماتی که گرفته اند و آن را به مرحله اجرا بگذارند.

برگرفته از سمینار هفت تا سیزده سالگی

سمینار هفت تا سیزده سالگی دکتر فرهنگ هلاکویی

سمینار هفت تا سیزده سالگی

همانطور که می دانید ۷ تا ۱۳ سالگی دوران مدرسه یا دبیرستان می باشد و غالب اوقات موضوع اصلی و اساسی در این دوره حوادث و اتفاقاتی است که در مدرسه یا پیرامون مدرسه و بعدا در خانه اتفاق می افتد.بنابراین در شرایطی عادی و معمولی فرزندان ما بین ۷ تا ۱۳ سالگی درگیر مدرسه و روابط و موقعیت هایی هستند که در محیط آموزشی وجود دارد…

مشاهده این مطلب
هر آنچه پدر و مادر باید در خصوص آزاد گذاشتن کودک بداند

این محصول به صورت صوتی و قابل دانلود هست .مدت زمان این مجموعه سمینار حدودا ۱۲ ساعت می باشد

دانلود رایگان این سمینار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *