دلایل لکنت زبان در کودک و راه های برخورد با آن از دید دکتر فرهنگ هلاکویی

لکنت زبان کودک

لکنت زبان کودک

لکنت زبان در کودک موضوع بسیار مهمی ست که بسیاری از پدر و مادر ها را نگران می کند. در این مقاله سعی داریم به بررسی دلایل لکنت زبان در کودکان از دیدگاه دکتر فرهنگ هلاکویی بپردازیم.درادامه با ماه همراه باشید تا تعریفی دقیق از لکنت زبان در کودکان و نحوه برخورد وادین و اطرافیان با این موضوع داشته باشیم.

تعریف لکنت زبان در کودک

آنچه که ما به عنوان مطلب بیان می کنیم دو جنبه متفاوت دارد:

  1. صدا و صوت و یا علائم و نشانه ها
  2. زبان یعنی کلام،مفاهیم و جملات

لکنت زبان در کودک مربوط به زبان،کلام وتکلم است و هیچ ارتباطی به صدا و صوت یا سخن ندارد. کودکان تقریبا تا شش سالگی اشکالاتی در صدا و صوت و سخن دارند مانند کلمات اضافه یا حروف نامناسب،که به معنای لکنت زبان نیست.همه بچه ها لغاتی را دو یا چند بار تکرار می کنند.رسایی در کلامشان نیست و توقف و تامل روی کلمات دارند و حتی خودسانسوری نیز دارند و این آسیب و مشکلی نیست که متوجه فرزندمان باشد.

این حالت بین ۲ تا ۳ سالگی عادی و طبیعی است و پسران ۲ تا ۳ برابر این اشکالات را دارند.بیشتر بچه ها هنگام خشم وعصبانیت از نظر روانی از تکرار کلامی بیشتری برخوردارند و این حالت تا چند هفته نیز می تواند ادامه پیدا کند و با وجود این که ازبین رفته ،دوباره این حالت برگردد.

نکاتی در خصوص برخورد با کودکانی که لکنت زبان دارند

نکته:

بهترین کار این است که در این مواقع هیچ اعتنایی نکنیم درست مانند وقتی که او مطلبی را به روشنی و وضوح بیان می کند.

مشاهده این مطلب
تاثیر موسیقی در رشدکودک
  • به هیچ وجه دنبال این نباشیم مانند او حرف بزنیم و یا ادای او را در آوریم و فکر کنیم سبب آرامش و میشود که اصلا درست نیست.معلوم است که رفتار و گفتار و حال ما باید کاملا عادی باشد و به هیچ وجه عوض نشود.
  • اورا کمک نکنیم، او را تصحیح نکنیم،از جانب او حرفی نزنیم،او را برای گفتن حرف درست تشویق نکنیم.
  • از او نخواهیم که مطالب را دوباره و به درستی تکرار کند .از او نخواهید که شمرده و آهسته حرف بزند و یا صبر کند.به او نگوییم عیبی و اشکالی ندارد و باید کاملا بی اعتنا باشیم.درست مانند این که هیچ اتفاقی نیفتاده است.
  • اگر در محیط آموزشی یا محیط دیگری از نظر کلامی به مشکل خورد و محیط او را درک نکرد برای مدتی او را در خانه نگه دارید و به آن محیط نفرستید و ارتباط او را با آن محیط قطع کنید.

علت لکنت زبان در کودکان

باید دانست ریشه اصلی و اساسی و علت لکنت زبان در کودکان گرچه عصبی و ارثی و مغزی است اما در بیشتر موارد نشانه ناراحتی و نیاز شدید او به محبت و عشق و توجه است،پس احتیاجات او باید برآورده شود.

متاسفانه در برخی از فرهنگ ها قرار نیست فرزندان ما حرفی بزنند و میان سخن بزرگترها بیایند و وقتی ما با بزرگسالی صحبت می کنیم بهتر این است که کودک ساکت باشد و عجب آنکه فرزند ۲ یا ۳ و ۵ ساله ما باید بفهمد! تحمل داشته باشد! و رعایت بکند! ولی جالب این است که ما در بزرگسال حق داریم و حتی به حرف هایی که غالب اوقات جالب و جاذب نیست ادامه دهیم. 

مشاهده این مطلب
دکتر هلاکویی :نگاه بد و منفی به ادرار و مدفوع کودک و عواقب آن

پس بسیاری اوقات اگر کودکی لکنت داشت ،احساس بد آنها زمانی شروع می شود که بگوییم من پای تلفن هستم و با این خانم و آقا دارم صحبت می کنم یا هر چیز دیگری،تو صحبت نکن؛ درصورتی که باید با معذرت از دیگری کاملا به کودک توجه کنیم و بگوییم تو برای ما اولین و مهمترین هستی وباید به او فرصت داد تا خود را نشان دهد واز فشار درونی بکاهد.

امید این است که پدر و مادر از لکنت فرزند خود خجالت نکشند تا فرزند به راحتی صحبت کند و باید او را مورد لطف و محبت قرار دهند.

لکنت زبان

برخی از اوقات کودکان چپ دست به دلیل ممانعت جهت استفاده از دست چپ ،مشکلاتی در سخن گفتن پیدا می کنند ،به همین دلیل گروهی این باور را دارند که فشارهای عصبی در زمینه های مختلف عامل اصلی لکنت زبان در کودک است.

توجه داشته باشید:

توجه بیش از حد به موضوع لکنت ،تصحیح او یا برخورد نامناسب سبب تشدید شدن لکنت زبان می شود و حتی تا بزرگسالی می تواند با او باشد، در صورتی که با مهربانی می توان مشکل کودک را در بیش از ۹۸ درصد بچه ها حل کرد.

کتاب تولد تا سه سالگی

کتاب تولدتا سه سالگی

این کتاب برگرفته ار صحبت های دکتر فهنگ هلاکویی در خصوص پرورش تعلیم و تربیت می باشد که توسط انتشارات با هدف به چاپ رسیده.این کتاب را هم اکنون می توانید از تربیتگرام تهیه کنید

مشاهده و خرید کتاب تولد تا سه سالگی

2 دیدگاه برای “دلایل لکنت زبان در کودک و راه های برخورد با آن از دید دکتر فرهنگ هلاکویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *