تثبیت دهانی در کودکان چیست؟

تثبیت دهانی

تثبیت دهانی چیست؟                                                    

به برخی از اختلالات روانی و جنسی که  از طریق دهان صورت می گیرد و در تشکیل رفتار هر فرد تاثیر دارد تثبیت دهانی می گویند.

تثبیت به معنای ماندگاری فرد بر روی یک مرحله روانی_ جنسی است و تا وقتی که حل نشود فرد در آن مرحله گرفتار می ماند.

 

عارضه تثبیت دهانی نخستین بار توسط چه کسی توضیح داده شد؟

تثبیت دهانی نخستین بار توسط زیگموند فروید توضیح داده شد. او معتقد است که رشد هر فرد وابسته به بخش های مختلف بدن او است، طبق نظریه فروید شکل شخصیت هر انسانی  بلافاصله بعد از تولد او آغاز می شود، و معمولا شخصیت هر فرد تا ۵ سالگی به طور کامل شکل می گیرد. نظریه جنسیت فروید د رسال ۱۹۰۵ اثرات و گرایش های جنسی در مراحل رشد انسان را ثبت کرده است.

 

از چه زمانی کودک احتمال دارد دچار تثبیت دهانی شود؟

کودکی که کمتر از یک ساعت شیر بخورد یا بیشتر از چهار ساعت مک بزند احتمال دارد دچار تثبیت دهانی شود. دهان برای خوردن ضرورت دارد و کودک از تحریک دهانی از طریق فعالیت های ارضا کننده ای نظیر مکیدن و مزه کردن لذت می برد. نوزادان در این مرحله به اکتشافات جهان از طریق تماس با دهان می پردازند و میل به لمس کردن همه چیز با دهان دارند. پس از این جهت مکیدن اهمیت خاصی دارد زیرا دهان تنها راه تعامل کودک با اطرافش است.

در ادامه به چند مورد از مسائل و مشکلات روانی تثبیت دهانی و راه کارهای آن از زبان دکتر هولاکویی اشاره می کنیم.

مشاهده این مطلب
تاثیر موسیقی در رشدکودک

 

مسائل و مشکلاتی که در پی تثبیت دهانی درآینده شکل خواهند گرفت:

وابستگی:

کسانی که دچار تثبیت دهانی هستند دوست دارند همیشه با دیگران ارتباط داشته باشند حتی در روزهای تعطیل، هرچند کم اهمیت و کم ارزش باشد، همچنین آن ها محتاج بودن را هدفی برای بدست آوردن دوستی می دانند تا جایی که نمی توانند از خانواده فاصله بگیرند.

پرتوقع و پرانتظار بودن

همه باید مطابق میل آن ها رفتار کنند، وظایف خود را به خوبی انجام نمی دهند، از دیگران توقع دارند که از نگاهها و رفتارها نیازهایش را بفهمند و برآورده کنند و معمولا افرادی گله مند و شاکی هستند.

زخم زبان و نیش زبان

اکثر گفت وگوهایشان با نیش و کنایه مانند زهر و سم است، باعث آزار وسرزنش و تحقیر دیگران هستند.

ساده دل بودن

این چنین افراد به راحتی هر حرفی را باور میکنند تا جایی که حتی حاضر نیستند در کار خود به خوبی دقت لازم را انجام دهند و برداشت درستی از مسائل را ندارند.

اگر مراحل تثبیت دهانی  به خوبی انجام نشود چه مشکلاتی را به همراه دارد؟

اگر مراحل تثبیت به خوبی انجام نشود ممکن فرد در آینده دچار مشکلاتی مانند پرخاشگری،سیگار کشیدن،ناخن جویدن و مشکلاتی را که به گفته ی دکتر هولاکویی در بالا اشاره کردیم، شوند.

راهکارهای تثبیت دهانی:

۱) یکی از بهترین راهکارههایی که میتوان مراحل تثبیت را به خوبی انجام داد این است که بعد از چهارده ماهگی شروع به قطع کردن شیر کودک کرد. زیرا زیرا کودک به طور کامل به مادر یا پرستارش وابسته است ونوعی حس اعتماد وآسایش ازطریق این تحریک دهانی در او رشد می یابد، تعارض اصلی در این مرحله فرایند ازشیر گرفتن است و کودک وابستگی کمتری به مادر یاپرستار خود پیدا میکند.

مشاهده این مطلب
اضطراب جدایی در کودکان و راه های برخورد با آن

۲) اگر کودک انگشت شصت خود را می مکد از پستانک استفاده کنید زیرا انگشت شصت همیشه در دسترس است و بعدها ممکن است در هنگام اضطراب و نگرانی شروع به مکیدن شصت خود و ناخن جویدن کند.

مقالات مرتبط:

آنچه باید در خصوص از شیر گرفتن کودک در شب بدانیم

راه های افزایش حرمت نفس در کودکان

دلایل لکنت زبان در کودک و راه های برخورد با آن از دید دکتر فرهنگ هلاکویی

1 دیدگاه برای “تثبیت دهانی در کودکان چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *