با دخالت دیگران در تربیت فرزند خود چه می توان کرد؟

دخالت دیگران در تربیت فرزند

دخالت دیگران در تربیت فرزند یکی از بزرگترین مشکلات و دغدغه های والدین است که هم در تنهایی و هم در جمع از آن رنج می برند. از این که دیگران به شما می گن:

 • چرا به بچه این رو نمی دی؟
 • خوب چرا اجازه می دی این کار رو بکنه؟
 • خیلی بهش رو می دی!
 • یکم بهشتر هواش رو داشته باش!
 • خیلی بهش داری سخت میگیری…
 • بسه دیگه!!!
 • این قدر از این روانشناسا پیروی نکن
 • بچت رو ببر پیش یه روانشناس یا مشاور!
 • و….

شنیدن این جملات نه تنها اضطراب و استرس پدر و مادر رو بیشتر می کنه،بلکه باعث میشه پدر و مادر احساس بیکفایتی بکنن و به این فکر کنن که نقش خودشون به عنوان پدر یا مادر بد ایفا می کنند.

از هر کسی پیروی نکنید

اما دوستان عزیز اگر شما متخصص آشپزی باشید و یک فردی که هیچ سررشته ای نداره به شما نظر بده شما چی میگین؟ میگین نه من مطمئنم که این دستورالعمل درسته.

پس خواهش می کنم به حرف های هرکسی در امر تعلیم و تربیت اعتماد نکنید ،به هر کسی ایمان نیارید.سعی کنید نظر افراد و کسانی برای شما مهم باشد که سر رشته ای در آن امر داشته باشند. پس اگر یکی از اقوام دور یا نزدیک یا یکی از دوستان به شما بگه با بچه این جور رفتار می کنی سریعا احساس بی کفایتی نکنید.

اما اگر یک مرجع قابل اطمینان، با مستند علمی و آکادمیک به شما میگه این رفتار درسته یا غلطه ،اون موقع باید به رفتارتون فکر کنید و ببینید که یک رفتار درست و صحیح رو جایگزین اون رفتار غلط داشته باشید.

از هر کسی پیروی نکنید

نگران دخالت دیگران در تربیت فرزند خود نباشید

در ابتدا باید بگویم که نگران دخالت اطرافیان در تربیت فرزند خود نباشید.دیگران حرف خودشون رو میزنند.

مشکل اساسی می دونید چیه؟

مشکل اساسی این هست که من و شما می خواهیم دیگران رو کنترل کنیم،مدیریت کنیم، و همش بگیم چرا فلانی به خودش اجازه تو تربیت فرزند من دخالت کنه؟

حتی مادر شما،خواهر و خانواده خودتان ،خانواده همسرتان و هرکسی چرا باید به خودش اجازه بده ؟

مشاهده این مطلب
دکتر هلاکویی:مسائل و مشکلات خواندن و مطالعه فرزندان 7 تا 13 سال

من و شما نمیتونیم جلو فکر کردن دیگران رو بگیریم.همونطور که نمی تونیم جلوی افکار مثبت دیگران و مهرورزی دیگران نسبت به خودمون رو بگیریم و خیلی اوقات  از این موضوع لذت هم می بریم ، به همون میزان هم نمی تونیم جلوی تفکر و افکار منفی دیگران رو بگیریم .

پس اولین فکر اشتباه و سعی والدین اینه که چرا خواهر من ،دوست من و … به خودش اجازه می ده تو شیوه تربیتی من دخالت کنه. همانطور که شما نمی تونید برای تصمیم گیری زندگی اونانقشی داشته باشید قطعا در این تفکرشون هم نمی تونید نقشی داشته باشید.

مهم این نیست که آنها دخالت نکنند ،مهم اینه شما با اون جمله چه برخورد یا برداشتی خواهی داشت.

دیگران همیشه صحبتشون رو می کنن و از موارد مثبتشون باید استفاده کرد اما اگر اضهار نظری دارند که متفاوت با سبک تربیتی شماست به جای احساس بد ، با احترام کامل میتونید بگید که :آره پیشنهاد جالبه…و پیشنهاد بدی نیست ،اما من در سبک تربیتی خودم از موارد دیگه استفاده می کنم.

نیازیبه بی احترامی و بازخورد تند نیست.در صورتی که واکنش شما تند باید اولین کسی که از رفتار شما برداشت بد می کند فرزندتان خواهد بودو این رفتار رو یاد می گیره و این کار رو در مقابل شما انجام میده.

بیش از آنچه فکر میکیند در تربیت فرزند پدر و مادر نقش دارند

پدر و مادر عزیز هفتاد تا هشتاد درصد تربیت بچه دست شماست و فقط بیست تا سی درصد تحت تاثیر محیط هست.اگر شما اون فتاد تا هشتاد درصد رو به خوبی ایفا کنید مطمئن باشید تاثیر محیط بسیار بسیار محدود و ک و ناپایدار خواهد بود.پس بیش از این که نگران دخالت دیگران در تربیت فرزند خود باشید به فکر ارائه و ایفای نقش خوب خودتون به عنوان پدر عزیز یا مادر بزرگوار باشید.

اجازه دخالت دیگران در تربیت فرزند خود را ندهید

بزارید یه تقلب به شما برسونم،اجازه دخالت به دیگران ندید.

خیلی خوبه که از افرادی که بچه کوچیک دارند یا افرادی که خودتون خیلی بهشون مطمئنید و همیشه با اونها مشورت می کنید بعضی اوقات سوال بپرسید:

مشاهده این مطلب
چگونه با فرزندی که دست بزن دارد برخورد کنید؟

سوالات نوع اول:

 • چه جالب،شما وقتی بچتون دوسالش بود بهش چه غذایی می دادید؟
 • تو یه سالگی چه میوه هایی به فرزندت می دادی؟
 • و…

اما تو هر جمعی که هر کسی بود نشستی و از همه پرسیدی :

سوال نوع دوم:

 • نمی دونم الان به بچم چی بدم؟

سوال اول که میگین یعنی من می خوام از تجربه شمااستفاده کنم.

اما سوال نوع دوم یعنی این که من نمی دونم به بچم چی بدم ،شما چی میگین؟ یعنی این که من هیچی نمی دونم و هیچ مطالعه ای ندارم و اصلا هیچ تحقیقی نمی کنم ،از پزشک فرزندم هم نپرسیدم و این گونه سوال که در جمع و از همه می پرسید یعنی در شیوه تربیت فرزند من دخالت کنید و همیشه نظرتون رو به من بدید.

پس نوع پرسش شما و نوع درخواست کمک شما از دیگران هست که به اونها میگه دخالت بکنند یا نه و به دیگران اجازه می دهید که برای شما نقش والدگری ایفا بکنند. و هیچ چیز بدتر این مورد نیست.

اما در خصوص سوال نوع اول شما می گید علاوه بر اطلاعات و دانسته های خودم از تجارب و داشته های دیگران هم استفاده می کنم.

پس بعضی اوقات خود ما هستیم که به دیگران این اجازه رو می دیم که در زندگی و شیوه تربیتی ما دخالت کنند.

اجازه دخالت به دیگران ندهید

جلوی دیگران فرزند خود را تنبیه نکنید

وقتی شما جلوی دیگران بچه خودتون رو تنبیه و دعوا می کنید به دیگران اجازه می دهید در خصوص شیوه تربیتی شما اضهار نظر و دخالت کنند چون تنبیه کودک در جلوی دیگران اونها رو ترغیب به دخالت و نظر غلط می کنه.

ممنون که تا آخر این نوشته ما رو همراهی کردید.شما می تونید نوشته دیگر ما در خصوص اختلاف نظر والدین با پدربزرگ و مادربزرگ رو هم مطالعه کنید .

در انتها چند منبع بسار مفید در خصوص پرورش تعلیم و تربیت رو به شما عزیزان معرفی می کنم که میتونید در قسمت سمینار های دکتر فرهنگ هلاکویی تهیه و استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *