اختلاف نظر والدین با پدربزرگ و مادربزرگ

اختلاف نظر والدین با پدربزرگ و مادربزرگ

اختلاف نظر والدین با پدربزرگ و مادربزرگ یکی از بحث ها و مسائل تربیتی هست که ذهن اکثر پدر و مادرها را به خود مشغول کرده است. در این مطلب سعی بر این است که در خصوص این مسئله و نوع برخورد با کودک بیشتر توضیح بدیم.

سوال یکی از والدین

هرگاه نزد والدینم هستم ،معمولا از روش برخورد آنها با فرزندان خود،ناراحت می شوم،آنها فکرمی کنند در باره هرچیزبیشتر از من می دانند،درحالیکه بیشتر ایدههای آنها در باره تربیت فرزند ،قدیمی شدهاست.چگونه عمل کنم تا آنها در این مورد عقب نشینی کنند.

فکر کنید

والدین شما فکرمی کنند که با تربیت شما ،کاری عالی انجام داده اند.آنها احساس می کنند دانش وتدبیر زیادی دارند و می توانند شما را از آن بهره مند کنند. شاید روش آنها همیشه بهترین برخورد نباشد و شاید حقایقی که مطرح می کنند کهنه و قدیمی شده باشد، اما معمولا دخالتشان با نیتی خیر خواهوانه همراه است، زیرا آنها عاشق شما و نوی هایشان هستند. با استفاده از چند تکنیک ظریف می توانید دیدارتان را با آنها لذتبخش تر کنید.

راه حل های برطرف کردن اختلاف تظر والدین با پدربزرگ و مادر بزرگ

از سرزنش و محکوم کردن خودداری کنید

از محکوم و سرزنش کردن خود داری کنید ،زیرا این کار باعث میشود پدربزرگ یا مادر بزرگ حالت دفاعی به خود بگیرد.برای بیان احساسات خود از عباراتی که با «من» شروع می شوند استفاده کنید و بگویید که می خواهید شرایط  خاصی تغییر کند.مثلا نگویید«شما همیشه اجازه می دهید بچه ها مقدار زیادی چیزهای بی ارزش بخورند» و بگویید«من فکر می کنم کم کردن شیرینی مصرفی بچه ها اهمیت زیادی دارد .ممنون خواهم شد اگر به من کمک کنید و بیشتر ، غذا های سالم را به عنوان میان وعده به آنها بدهید.»

مشاهده این مطلب
با دخالت دیگران در تربیت فرزند خود چه می توان کرد؟

از انگیزه پدر بزرگ و مادربزگ مطلع شوید

سوالاتی بپرسیدتا متوجه انگیزه ی پدربزرگ یا مادر بزرگ از چنین رفتاری چیست.خیلی واضح سوال کنید و شنونده خوبی باشید تا مطالب مهمی را بیاموزید.مثلا می توانید بپرسید« آیا هیچ وقت برات سخت بوده که به نو هایت نه بگویی؟»

با کمال تعجب خواهید دید که نگران می شود و از ایده های برخورد با فرزندتان استقبال می کند.

با مثال نشان دهید

با مثال نشان دهید دوس دارید چه اتفاقی بیفتد.جملات را – به صورتی که پدربزرگ یا مادر بزرگ بشنوند- خطاب به فرزندتان بگویید، نه خطاب به آنها. مثلا« پسرم میدانی نباید روی مبل بپری.تو می توانی روی کاناپه بنشینی با دراز بکشی»

چیز جالبی یادگرفته ام

ایده های خاص خود را تحت عنوان «چیزجالبی یاد گرفته ام »ارائه کنید.بخشی از یک کتاب یا مقاله تربیتی را بخوانید. به حرف های یک کارشناس که در تلویزیون صحبت می کند اشاره کنید و یا داستانی در مورد یکی از دوستان خود بگویید که مسئله را بصورتی قابل تحسین حل کرده است. مشخصا نگویید که پدر بزرگ یا مادر بزرگ باید این موضوع را گوش کنند،فقط ایده تان را با شور و شوق بیان کنید.

اختلاف هایتان را باصلح و آرامش حل کنید

اختلاف هایتان را باصلح و آرامش حل کنید. می توانید بیاموزید که روش های مختلف برخورد با هریک را با  بچه ها  بپذیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *