آنچه باید در خصوص از شیر گرفتن کودک در شب بدانیم

از شیر گرفتن کودک در شب

از شیر گرفتن کودک در شب  موضوع بسیار مهمی ست که در این مقاله به آن می پردازیم.  خواب شب هم از لحاظ فیزیکی و هم روانی برای کودک و مادر بسیار اهمیت دارد. بی خوابی مادر باعث پایین آمدن کیفیت و دگرگونی درتولید شیر و مواد و محتوای موجود در آن می شود.

مادرانی که خواب کمتری دارند توانایی ارتباط موثر و مفید با کودک خود را ندارند و معمولا در طول روز جهت انجام کار های روزانه تمرکز کمتری دارند همین دلیل می تواند هم برای کودک و هم برای مادر آسیبهایی داشته باشد.

از جنبه دیگرکودک باید در طول شب تقریبا ۵ تا ۷ ساعت خواب پیوسته داشته باشد که طبیعتا بهترین زمان برای این خواب خواب شبانه کودک است.این گونه خوابید باعث ایجاد اثرات مثبت بر تغذیه کودک ،رشد و سلامت روانی نوزاد می شود.

در ادامه با ما همراه باشید تا با سن مناسب برای قطع شیر شبانه کودک و نکات مهم درباره این موضوع بیشتر آشنا شویم.

بهترین زمان از شیر گرفتن کودک در شب

به عقیده دکتر فرهنگ هلاکویی قطع  شیر شبانه کودک زمانی باید شروع شود که  نوزاد ما تقریبا بین ۷ تا ۸ کیلو وزن گرفته باشد که می توان گفت نوزاد ما ۵ یا شش ماهه شده.

در حدود ۵ ماهگی باید محل خواب کودک از محل خواب پدر و مادر جدا شود و بهتر است که قبل از شش ماهگی شیر شب کودک قطع شده باشد،زیرا بین شش تا ۱۸ ماهگی سن اضطراب جدایی در کودک اتفاق می افتد.

مشاهده این مطلب
اضطراب جدایی در کودکان و راه های برخورد با آنروش صحیح قطع شیر شبانه کودک

باید به این نکته توجه کرد که قطع شیر شبانه کودک باید تدرجی باشد و به یک باره انجام نشود. برای نوزاد هایی که از شیر مادر تغذیه می کنند مادر باید به تدریج مقدار شیر شب را کم کرده تا در نهایت شیر شب کودک قطع شود.

اما برای کودکانی که از شیر خشک تغذیه میکنند مادر باید به مرور شیر او را رقیقتر کند تا به مرور به آب برسد.در این مرحله کودک آب را بسیار راحت تر از شیر ترک می کند و با این مسئله کنار می آید.

توجه داشته باشید که شیر مادر به هیچ وجه نباید با آب ترکیب شود .

روز های اول قطع شیر شب ، کودک ممکن است مقاومت کند.شب از خواب بیدار شود و بی قراری داشته باشد و نق بزند ولی معمولا این روند بعد از سه شب تمام می شود و کودک به شرایط عادت می کند. بهتر است در طول این مدت با بیدار شدن کودک با لالایی گفتن و نوازش نوزاد را تشویق و ترغیب به خواب کرد که این کار بهتر است توسط پدر انجام شود زیرا کودک عطر و بوی مادر را احساس می کند و باعث می شود کودک مایل به خوردن شیر باشد.

در صورتی که گریه ها و بیقراری های نوزاد طولانی باشد و از خود مقاومت زیادی نشان دهد بهتر است فرایند قطع کردن شیر شب کودک متوقف شود و دوباره دو هفته بعد این کار را انجام دهید.

نکات مهم ازشیرگرفتن کودک در شب

  • کودک باید از لحاظ وزن تقریبا ۷ تا ۸ کیلوگرم باشد
  • تقریبا ۵ ماهگی شیر شب قطع شود
  • در طول روز کودک باید تغذیه کودک مناسب باشد
  • درهنگام عصر به کوذک غذای بیشتری داد تا شب احساس گرسنگی نکند.در صورت بی قراری بهتر است پدر کودک را آرام کند.
  • این امر معمولا سه شب ادامه پیدا می کند.
  • در صورت بی قراری کودک این فرایند متوقف و به دوهفته بعد موکول شود
مشاهده این مطلب
راه های افزایش حرمت نفس در کودکان

منبع : کتاب تولد تا سه سالگی دکتر فرهنگ هلاکویی

کتاب تولد تا سه سالگی

کتاب پرورش تعلیم و تولد تا سه سالگی

این کتاب برگرفته از سمینار های دمتر فرهنگ هلاکویی با همین عنوان می باشد.

خرید کتاب تولد تا سه سالگی

3 دیدگاه برای “آنچه باید در خصوص از شیر گرفتن کودک در شب بدانیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *